Daha Fazla Turp Yemek İçin 5 Neden

0

Turp geleneksel tıbbi kullanım için üzerinde fazla çalışılmamış bir sebzedir. Buna rağmen, turp yüzyıllar boyunca halk ilacı olarak kullanılmıştır. Ayurveda ve Geleneksel Çin Tıbbında ateş, boğaz ağrısı, safra bozuklukları ve iltihaplanma gibi birçok durumu tedavi etmek için kullanılırlar.

1. Sağlıklı beslenme planınıza yardımcı olur
1/2 fincan dilimlenmiş turp porsiyonu yaklaşık 12 kalori içerir ve neredeyse hiç yağ içermez, bu nedenle sağlıklı beslenmenizi sabote etmezler. Turp Yaprakları Kesinlikle Atmayın

Turp C vitamini için iyi bir kaynaktır. Sadece 1/2 bardak önerilen günlük ödeneğinizin yaklaşık yüzde 14’ünü sunar. C Vitamini, vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan ve yaşlanma, sağlıksız bir yaşam tarzı ve çevresel toksinlerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bir antioksidandır.

Turp aşağıdakileri de içerir:

Potasyum
Folat
B 2 vitamini
Niasin
B-6 vitamini
K vitamini
Kalsiyum
Magnezyum
Çinko
Fosfor
Bakır
Manganez
Sodyum

2. Antikanser özellikleri
Turp gibi sebzeler yemek, kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalara göre turpgiller, su ile bir araya getirildiğinde, izotiyosiyanatlara ayrılır bileşikleri içerir. İzotiyosiyanatlar kansere neden olan maddelerin vücudunu temizlemeye yardımcı olur ve tümör gelişimini önler.

3. Sağlıklı bir sindirim sistemini destekleyin
1/2-kap turp size 1 gram lif verir. Her gün birkaç porsiyon yemek, günlük lif alım hedefinize ulaşmanıza yardımcı olur. Lif, atıkların bağırsaklarınız arasında hareket etmesine yardımcı olmak için dışkıyı toplayarak kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Lif ayrıca kan şekeri seviyelerini yönetmenize yardımcı olabilir ve kilo kaybı ve düşük kolesterolle ilişkilendirilmiştir. Turp Nasıl Yetiştirilir?

4. Antifungal özellikler
Turp, doğal bir antifungaltir. Antifungal protein RsAFP2 içerirler. Bir çalışma RsAFP2’nin, normalde insanlarda bulunan ortak bir mantar olan Candida albicans’ta hücre ölümüne neden olduğunu buldu. Tüm Candida albicans , tırnak, vajinal mantar enfeksiyonları, ağız ve mantar enfeksiyonları (pamukçuk), ve invazif kandidiyaz neden olabilir.

5. Zen etkilerini azaltmaya yardımcı
Zearalenone (zen), birçok mısır ekinini ve hayvan yemini istila eden toksik bir mantardır. İnsanlar için çok büyük risk oluşturmamasına rağmen zen etkilerini azaltmak veya önlemek için güvenli bir yol olarak kabul edilebilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.