DEHB İçin Reçeteli İlaçlara Doğal Bir Alternatif

0

DEHB, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğudur. 2016 yılı itibariyle DEHB tanılı çocukların tahmini sayısı 6,1 milyon. Bu çocuklara DEHB belirtilerini azaltmak için reçeteli ilaçlar veriliyor. Ancak bu ilaçların farklı yan etkileri bulunuyor.

Dünyada, DEHB olan çocukların uçucu yağlarla tedavi edilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Esansiyel yağlar, bitkilerden alınan ve oldukça konsantre bir formda damıtılan yağlardır. Bu yağlar bir bitkinin yapraklarından, çiçeklerinden veya çiçeklerinden, köklerinden veya saplarından alınabilir. Çeşitli esansiyel yağların fiziksel, duygusal ve psikolojik iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.

Uçucu yağlar ve DEHB
Tıbbi ve bilimsel topluluk tarafından, DEHB olanlara yardım etmek için uçucu yağların nasıl ve nasıl kullanılabileceğini tam olarak anlamak için yeterince araştırma yapılmamıştır . Ancak, çoğu kişi kendi kişisel deneyimlerinde yemin eder. Bazı ilaç etkileşimleri olabileceğinden, herhangi bir uçucu yağ formunu kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Sadece belirtilen uçucu yağları kullanmalısınız. Esansiyel yağların, özellikle yanlış kullanıldığı takdirde bazı yan etkileri olabilir.

İlgili: Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB)

Uçucu yağ türleri
Vetiver
Vetiver yağının sakinleştirici bir etkisinin olduğu ve hatta kan dolaşımını teşvik ettiği söylenebilir.

Sedir Yağı
Sedir, beyin hücrelerinin oksijenlenmesini arttırdığına ve sakinleştirici bir etkisinin olduğuna inanılıyor .

Lavanta Yağı
Lavanta, kaygıyı azaltmak için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Bir çalışma, lavanta aromasının duygularımızı etkileyebileceğini göstermiştir. Lavanta aroması endişeyi azaltabilir ve stresli bir durumda insanların sakinleşmesine yardımcı olabilir. Lavanta DEHB üzerinde aynı etkiye sahip olabileceğine inanılıyor. Lavanta da uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Portakal Yağı
Aynı çalışmada, portakal esansiyel yağı da kullanılmış ve stresli bir ortamda bireylerde kaygıyı azaltıp sakinleşebileceğini göstermiştir. DEHB olanlarda da aynı etkiye sahip olabilir. Cildinize narenciye yağı sürüyorsanız güneşe çıkmayın.

Papatya ve ylang ylang
Bazı DEHB’de hissedilen stres, anksiyete ve depresyon, ylang-ylang ve papatya yağları ile azaltılabilir. Bu esansiyel yağların her ikisi de sakinleşme, kaygıyı azaltma ve hatta bazı depresyon biçimlerine yardımcı olma yeteneğine de sahip olabilir.

Sandal ağacı
Sandal yağı , iltihaplanmalara ve muhtemelen bazı kanserlere yardımcı olan tıbbi özelliklere sahip çalışmalarda gösterilmiştir . Bununla birlikte, bazıları DEHB olan kişilerde zihinsel açıklığın gevşemesine, sakinleşmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

Buhur (Günlük)
Günlük, DEHB olan kişilerin daha iyi odaklanmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca DEHB olan kişilerde yaygın olan bazı olumsuz duyguları azaltmaya da yardımcı olabilir.

Nane Yağı
Nane yağının yatıştırıcı bir etkisinin olduğuna inanılıyor. DEHB hissi ile birçok huzursuzluğun gevşemesine ve sakinleşmesine yardımcı olabilir. Hassas cildi olan insanlar, daha fazla taşıyıcı yağ veya daha az esansiyel yağ ekleyerek seyrelterek kullanmalıdır.

Biberiye
Bir çalışma göstermiştir olduğu biberiye yağı aromalı biliş ve konsantrasyon iyileştirebilir.


Share.

About Author

Comments are closed.