Demir Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

0

Gıdalar tarafından  alınan demirin vücutta işlenememesi veya vücudun demir ihtiyacının artması bu minarelin alınmamasından dolayı demir eksikliği görülür.
Kan ile birlikte oksijen taşınmasını sağlayan  hücrelerin (kan hücreleri) üretiminde kullanılan demirin yeterli düzeyde olmaması, hücrelerin üretimini olumsuzca etkiler ve kısa zaman sonra hücre sayılarının azalmasına neden olur.

Belirtileri Nelerdir?
Demir eksikliği bazen şiddetli olarak kendisini gösterir bazende günlük aktiviteleri etkilemeyecek kadar hafif olur.

Halsizlik
Demir eksikliğinden dolayı oluşan halsizlik, aşırı enerji azlığı, yorgunluk olarak da kendinin gösterir. Dokularca sağlanan oksijen azaldıkça vücut direnci azalır ve yeterince enerji üretmez. Bu da kendinin güçsüz hissetme, sinirlenme haline neden olur. Etten daha fazla demir içeren gıdalar

Solgun Cilt
Kırmızı kan hücresi demir minareline bağlı olduğu için demir eksikliği görülür bu da ciltte bir takım solgunluğun oluşmasına neden olur.

Nefes Darlığı
Demir eksikliğine bağlı olarak nefes darlığı görülür. Merdiven çıkarken, yokuş çıkarken zorluk çekebilirsiniz. Bu da demir eksikliğinin en büyük belirtilerinden biridir. Derin nefes alma zorlaşır.

Kalp Çarpıntısı
Ara ara yaşanan kalp çarpıntısı genelde demir eksikliğine işaret eder. Kalbin dokusunda oluşan oksijen ihtiyacını karşılamak için kalp, hızlı hızlı atar bu da çarpıntı nedenidir.

Saç Dökülmesinin Artması
Demir eksikliği  biraz ilerleyince saç dökülmesine neden olur bu da az olan oksijenin vücut sistemine yetmemesi ve oksijen ihtiyacını pek  önemli sayılamayan saç köklerinden almasıdır. Böylece oksijen dengelenmiş olur.

Kaygının Artması
Demir eksikliği kanda oksijenin eksik olması durumudur. Bu da sinir sistemini etkiler, sistemin değişmesi kaygının ve sinirin artmasına neden olur.

Konsantrasyon Eksikliği
Beyin hücrelerini de etkisi altına alan demir eksikliği hafızanın zayıflaması, konsantrasyon bozukluğu gibi şeylere neden olmaktadır. Bu nedenle çevre ile bir çok sorun yaşanır. İnsanlardan uzaklaşma, içe kapanıklık gibi şeyler görülür.

Diğer Belirtileri
-El ve ayakta üşüme
-Kırılgan tırnaklar
-İştah azlığı
-Baş ağrısı
-Göğüs ağrısı
-Dil ağrısı, dil şişmesi
-Enfeksiyon
-Bacaklarda karıncalanma
-Yenmez şeylere karşı yeme hissinin uyanması gibi şeyler de demir eksikliğinin belirtileridir.

Demir İçeren Yiyecekler Besinler
*Tavuk ciğer
*Dana ve tavuk eti
*Midye, istiridye
*Hindi eti
*Somon balığı
*Ton balığı
*Kuru ve yeşil fasulye
*Bezelye
*Susam
*Kuru kayısı
*Kabak çekirdeği
*Brokoli
*Patates
*Yumurta
*Yer fıstığı
*Kuru erik
*Ispanak
*Ceviz, badem
*Yeşil biber
*Kuru incir gibi yiyeceklerde demir minerali bulunduğu için demir eksikliğinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Demir Eksikliği Nasıl Belirlenmektedir ?
*Hemoglobin testi
*Hemotokrit testi
*Kan sayımı
*Serum ferritin testi
*Serum demir testi
*Transferrin doygunluğu
*Trasferrin reseptörü gibi testler yapılır ..

Doktor kontrolünde yapılan bu testler demir eksikliğinin olup olmadığını ortaya çıkarır. Bir çok kişi de görülen saç dökülmesi genelde demir eksikliğinden kaynaklanır. Siz de demir minareli içeren besinleri tüketerek demir eksikliğinin önüne geçin..


Paylaş.

About Author

Comments are closed.