Depresyon Geçmişi Obeziteyi Tetikliyor

0

Geçmişte depresyon yaşamış kadın ya da erkekler eğer yağlı ve yüksek kalorili beslenirlerse metabolizmalarında ciddi anlamda sorunlar ortaya çıkabilir. Depresyon öyküsü olan insanlar böyle bir durumu daha önce yaşamamış insanlara göre daha az kalori yakarlar. Ağır ve kalorili yemekler tükettiklerinde de daha az kalori yakarlarken insülin seviyeleri bir anda yükselir, kanlarında yıkılmayıp depolanan yağ oranı (trigliserid) daha yüksek olur.

Depresyonda Daha Az Kalori Yakıyoruz

Geçmişlerinde depresyon olan ve evliliklerinde sorunlar yaşayan bir insan ortalama bir yemekte 118 kalori daha az yakar. Bu da yılda yaklaşık 5,5 kiloya karşılık gelir. Her yıl ortalama 5,5 kilo alan bir insanın birkaç yıl içinde obez olması kaçınılmazdır. Bu ve bunun gibi 4 ya da 5 faktör daha eklendiğinde ise o kişide kalp rahatsızlıkları ve şeker hastalığı çıkma riski gerçekten yüksek olacaktır.

Ohio Üniversitesi Davranışsal İlaç Araştırmaları Bölümü yöneticisi olan Jan Kiecolt-Glaser  yaptıkları bir araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak yapılan açıklamada “Mevcut bulgular oluşan bu durumun sadece obeziteye yol açma riskini değil ruhsal rahatsızlıkları da tetikleyebileceğini ortaya koymaktadır. Ruh sağlığı için yapılan müdahaleler aslında fiziksel anlamda da ciddi olumlu etkiler ortaya koyabilir.” dedi.

Araştırmalar Depresyondan Uzak Durun Diyor

Çalışma yaşları 24 ile 61 yaş arasında, en az 3 yıldır evli olan 43 sağlıklı çift üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmanın bir parçası olarak, katılımcılara evlilikten aldıkları doyum, geçmiş duygudurum bozuklukları ve depresif belirtilerin değerlendirmeleri dahil bir dizi anket yapıldı. İki gün sürecek çalışma sırasında, tüm katılımcılar yumurta, hindi sosis, bisküvi ve gravy sos ile toplamda 930 kalori ve 60 gram yağ yemiş oldu. Mevcut menü herhangi bir fastfood restoranındaki menülere benzer olarak tasarlanmıştı. Burger King’deki “peynirli double whopper” ya da Mc Donalds’daki orta boy patatesli bir Big Mac’e karşılık geliyordu.

İki saat sonra katılımcı çiftlerden daha önce tartıştıkları ve anlaşamadıkları bir konu üzerinde tartışmaları istendi. Ortak konular para, iletişim sorunları ve duygusal ihtiyaçlardı. Mevcut durum uzun süre gözlemlendi. Katılımcıların 7 saat boyunca her 20 dakikada bir harcadıkları enerji imktarı ölçüldü. Çıkan sonuçlar ise ilginçti. Geçmişte davranış bozukluğu olan çiftler saat başına ortalama 31 kalori daha az tükettiler. İnsülin seviyeleri ise yüzde 12 daha yüksekti ve yemekten sonraki 2 boyunca diğer insanların seviyelerine inmedi. Fazla insülin ise yağ depolamaya neden olmaktadır. Bu da kilo almaya neden oluyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.