Depresyona İyi Gelen Yiyecekler

0

Depresyon; umutsuzluk, üzüntü, ağlama nöbetleri, eskiden yapılan şeylerden artık zevk alınamaması, uyku düzenin bozulması ile oluşa karakterize bir rahatsızlıktır.  Sosyalleşmeyen ya da yaşadığı sıkıntılardan dolayı depresyon yaşayan kişilerin ilk önce doktora gidilmesi gerekir. İnsanın fizyolojik olarak her türlü ihtiyacını gideren doğal gıdalar aynı zamanda da ruhsal açıdan da yararlı olmaktadır. Bunlar neler mi?

BALIK

İçerisinde bolca omega3 bulunan balık hem cildinizin güzelliği için hem de sağlığınız için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle bol miktarda soğuk denizlerin balığı diye adlandırılan somon, ton balığı ve uskumru tüketilmelidir.

ÜZÜM

Üzüm yiyen herkeste eminim ki yüzlerinde gülücükler saçacaklardır. Üzümde % 20’ ye yakın şeker oranı olduğundan dolayı kana karışan ve beyine giden şeker vardır.

SUSAM

Susamın içerinde barındırdığı enzimler sayesinde mutluluğa giden ilk adımını atmış olursunuz.

ÇİKOLATA

Stresin bir numaralı düşmanı olan çikolata kendinizi kötü hissetmenizi ortadan kaldırarak mutluluk hormonu serotonin anında beyne ulaşır.

DONDURMA

Çok fazla yememek kaydıyla mutluluğunuza mutluluk katabilirsiniz. Dondurma yaşlanmayı önlediği gibi depresyonunuza son derece iyi gelecektir. Uzmanlar dört mevsimde bile tüketilmesini önermektedir.

TAVUK

Vücudumuzun serotonin ve dopamin gibi mutluluk hormonlarını çalıştırmak için B6 vitamine ihtiyaç vardır. Bu vitamini tabii ki de tavuk yiyerek de karşılamanız mümkün. Izgara, haşlama ya da yemeklerinizde de kullanmanızı öneririz.

ELMA

B vitamini, potasyum ve fosfor açısından zengin bir meyvedir. Bütün bu besinler beyinde zarara uğramış hücreleri onararak sizleri depresyondan kurtarır.

BAL

Balda bulunan doğal şeker oranı depresyon duygularıyla savaşmaya birebirdir. Ayrıca da bal, yıpranmış sinirleri tamir etmektedir.

KAKULE

Kakule vücudunuza detoks uygulayarak hücrelerinizi gençleştirerek ruh halinizi tedavi ederek sizi depresyondan çıkartır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.