Dikkat: Yeni Bir Araştırmaya Göre Ojeler Vücudunuza Zarar Veriyor Olabilir!

0

Tırnaklara oje sürmenin sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi yadsınamaz ama yeni bir araştırmaya göre ruhumuza iyi gelen bu işlem, vücudumuza iyi gelmiyor olabilir.

Siz de ‘Ojesiz Gezmeyenler Kulübü’nün bir üyesiyseniz, bu alışkanlığınızı yeniden değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Duke Üniversitesi ve halk sağlığı ve çevreyi korumak için insanları bilinçlendirmeyi amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir yapılanma olan ‘Environmental Working Group’ (EWG) bir araştırma yaptı ve bu araştırmaya göre sürekli oje süren 26 kadının idrarında ‘endokrin bozucu kimyasallar’ bulunduğu ortaya çıktı.

Araştırmaya göre Sally Hansne, Essie, Maybelline gibi markaların ojelerinde trifenil fosfat (Triphenyl phosphate – TPHP) tespit edildi. Trifenil fosfat ise namı oldukça kötü bir madde, yapılan araştırmalarda hayvanlarda üremeye ve gelişime zararı olduğu görülmüş. İnsanlarda da obeziteye yol açabileceği ve hormonları bozabileceği iddia ediliyor.

Araştırmayı yürüten Dr. Heather Stapleton, kozmetik markalarının, ojelerde eskiden kullanılan, oldukça zararlı bir kimyasal olan phthalates kullanmamak için TPHP kullanıyor olabileceklerini ancak TPHP’nin de bir o kadar zararlı olduğuna değindi.

Test edilen 10 markadan 8’inde TPHP tespit edilince,  ‘Environmental Working Group’ (EWG) markaların bu zararlı kimyasalı ürünlerinde kullanmaması için bir kampanya başlattı.

Ülkemizde sıklıkla satılan markalarda bu madde kullanılıyor mu bilmiyoruz ama oje sürerken 2 defa düşünmekte fayda var gibi!


Paylaş.

About Author

Comments are closed.