Dikkatli ve Ölçülü Yenilmesi Gereken 10 Zehirli Gıda

0

Hergün birçok tehlike ile karşı karşıyayız. Ancak bu tehlikelerin en büyüklerinin masamızda olduğunu biliyor musunuz? Yapılan araştırmalara göre bazı gıdaların içinde bulunan zehirler, fazla tüketilmeleri halinde sağlığınız için zararlı olabilir.

İşte bu gıdalar

1. Meyve Tohumları

Elma, kayısı, şeftali ve kiraz gibi meyvelerin çekirdekleri prussik asit adı verilen bir tür hidrojen siyanür içerir. Kesinlikle bir fincandan daha fazla şeftali veya kayısı çekirdeği tüketmeyin.

2. Ravent
Ravent (Karabuğdaygillerden, iri gövdeli, büyük yapraklı, kimi türleri süs bitkisi, kimi türleri sebze olarak yetiştirilen, yaprak ve saplarından reçel ve ezme yapılan, hekimlikte de yararlanılan bir bitki) yaprakları böbrek taşlarına neden olan oksalik asit içerir. Ölümcül olabilmesi için 11 kilo yaprak yemeniz, gerekir.

3. Küçük hindistan cevizi
Nutmeg aslında bir halüsinojeniktir. Evet, sizi yolculuğa çıkarabilir. Sadece 40 gram nutmeg yemesi konvülsiyonlara (havale) neden olabilir ve 50 gram nöbetlere neden olabilir.

4. Patatesler
Glokalkaloidler, patateslerin yaprakları, sapları ve filizlerinde bulunur. Patates çok uzun süre bırakılırsa, özellikle ışık altında birikebilir. Glikoalkaloidler kramp, ishal, kafası karışması, baş ağrılarına, hatta komaya ve ölüme neden olur. Vücut ağırlığının kilogramı başına 3-6 mg’lık miktarı ölümcül olabileceği söylenir. Yeşilimsi renkteki patateslerden kaçının.

5. Badem
Badem çeşitleri, tatlı ve acı badem olarak çeşitleri vardır. Acı olanlar, nispeten büyük miktarlarda hidrojen siyanür ihtiva ederler. Sadece 7-10 acı badem yediğinde bile yetişkinler için sorunlara neden olabilir ve çocuklar için ölümcül olabilir.

6. Ham Bal
Zararlı toksinlerin öldürüldüğü pastörizasyon işlemine girmediği için, pastörize edilmemiş bal genellikle grayanotoksin içerir. Bu, baş dönmesi, zayıflık, aşırı terleme, bulantıya neden olur ve 24 saat sürebilir. Genellikle sadece bir çorba kaşığı yoğun grayanotoksin yukarıdaki semptomlara neden olabilir. Birden fazla yemek kaşığı tüketmek iyi bir fikir değildir.

7. Domates
Domatesin yaprakları ve sapları, mide ajitasyonuna neden olabilecek alkali zehirleri içerir. Yeşil domateslerin aynı etkiye sahip olduğu söylenir. Ölümcül olması için muazzam miktarları tüketmeniz gerekir. Tam olarak yüksek riskli değil, ancak domates yapraklarını kesinlikle yemeyin.

8. Ton balığı
Ton Balığındaki tehlike, balıkların emdiği cıvadan kaynaklanmaktadır. Vücudunuza geldiğinde civa böbreklerinizden geçecek veya beyninize seyahat edecek ve sizi delirmiş gibi gösterecektir. FDA, çocukların ve hamile kadınların ton balığı yememelerini önermektedir. Tabi, bir kez ton balığı yemek sizi öldürmeyecektir.

9. Cassava (manyok)
Manyok yaprağı ve kökleri siyanür açısından şaşırtıcı derecede zengindir. Cassava, başlangıçta Güney Amerika’dan gelen tropikal bir sebze, ancak meyve suları için Afrika’da popülerlik kazandı ve piwarry adlı bir içecek üretmek için fermente edilebilir.

10. Kaju
Zehirli sarmaşıklarda bulunan bir kimyasal olan urusili çıkarmak için buharda pişirilmiş oldukları için, bir süpermarkette bulabileceğiniz ham kaşu aslında çiğ değil. Bu kimyasal, zehirli sarmaşık veya zehirli meşe gibi aynı etkiye neden olabilir. Yüksek seviyedeki urusiol, muhtemelen ölümcül olabilir. Zehirli sarmaşık alerjisi olan insanlar gerçek çiğ kaşu yememeli. Ölümcül bir alerjik reaksiyona sahip olma ihtimali yüksektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.