Diliniz Yanarsa Nasıl Tedavi Etmelisiniz?

0

Aniden çok sıcak bir şey yiyip içtiğinizde veya çok acı bir yemek yediğinizde dilinizin nasıl yandığını ve sonrasında ne yaparsanız yapın o yanma hissi nedeniyle hiçbir şeyin tadını alamadığınız anları iyi biliyor olmalısınız. Dil yanması yemek yerken sıklıkla karşılaşılan bir kazadır ve normalde dönmesi bazı durumlarda günler sürebilir. Bu nedenle, diliniz yandığında neler yapmanız ve neler yapmamanız gerektiğini bilmekte fayda var.

Yanan Dil Nasıl İyileştirilir?

Çare, dilinizin yanma seviyesine göre farklılık gösterebilir. Örneğin, hafif yanıklarda dilin üzerine buz koymak etkili bir yöntemken, daha ciddi vakalarda bu yöntem işleri daha kötü bir hale getirebilir. Eğer bu tip ciddi bir vakayla karşılaşırsanız mutlaka tıbbi destek almanız gerekir. Eğer yemek yerken çok sıcak yemeklerden dolayı diliniz yanarsa, o zaman aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Ağızdan Nefes Alın

Yanan dilinizi dışarı çıkarak soğutmak en çok akla gelen yöntemdir ve oldukça etkilidir. Bu yöntem ile anlık bir rahatlama sağlayabilirsiniz.

Buz Küpleri, Lolipop veya Soğuk Su

Tıpkı cildinizde herhangi bir yer yandığında yaptığınız gibi, yanan dilinize de soğuk su uygulayabilirsiniz. Ağzınızı 30 sn boyunca soğuk suyla çalkalamak veya dilinizi soğuk su dolu bir bardakta 30 sn bekletmek etkili olacaktır. Bu işlemleri günde 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.

Süt Ürünleri

Dil yanıkları için süt ve yoğurt anında müdahalede oldukça etkilidir. Güneş yanıkları için de hiçbir güneş sonrası kremin yoğurt kadar etkili olmadığı düşünüldüğünde, süt ürünlerinin dil yanmalarında da aynı şekilde etkili olduğunu göreceksiniz.

Şeker

Şekerin sağlık açısından ne kadar zararlı olduğu malum. Ancak yanıklarda çok işe yarıyor. Dilinizin yanan bölgesini tamamen şekerle kaplayın. Bu yöntem dilinizin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Bal

Şekeri hiçbir şekilde kullanmıyorsanız, şekere alternatif olarak bal da uygulayabilirsiniz. Dil yanığınızın üzerine biraz bal sürün ve bir müddet bu şekilde bekletin.

E Vitamini

E Vitamininin cildimiz için ne kadar yararlı olduğunu biliyoruz. Eczaneden alacağınız bir E vitamini yağı ampulünü dilinizin üzerine dökün. Bir müddet bekledikten sonra çalkalayın.

Aloe Vera

Cilt yanıkları için en etkili maddelerden biri de aloe vera. Yanık dilinizin üzerine aloe vera jeli uygulayabilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa aloe vera jelini buzlukta dondurun ve bu buz küpünü dilinizde gezdirin. Tadı güzel olmasa da dil yanıklarınız için oldukça etkilidir.

Mentollü Şeker

Mentolün dilimizde bulunan soğuğa duyarlı reseptörleri aktif hale getirici bir etkisi bulunur. Bu nedenle mentollü sakızlar çiğnemek veya şeker yemek dilinizde oluşmuş yanıkları rahatlatacaktır.

Uçuk Tedavisi

Ağız yaralarında veya uçuklarda kullanılan uyuşturucu etkisi bulunan ağız gargaralarını kullanmak da eğer yanığınız çok acı veriyorsa tavsiye edilir. Bu ürünler dilinizi bir nebze olsun uyuşturacak ve acıyı hissetmemenizi sağlayacaktır.

Öksürük Şurubu

Ağız gargaraları gibi benzokain, fenol veya mentol içerikli öksürük şurupları da aynı şekilde dilinizin uyuşmasına ve acıyı hissetmemenize yardımcı olur.

Diliniz Yandığında Ne Yapmamalısınız?

• Yanık kremleri kullanmayın. Bu kremler sadece harici kullanıma uygundur.

• Diliniz iyileşene kadar turunçgiller, domates, sirke ve bunlar gibi asitli yiyeceklerden kaçının.

• Tuz da yarayı tetikler. Diliniz iyileşene kadar tuzlu gıdalardan da uzak durun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.