Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

0

Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu? Cevabınız evetse gece dişlerinizi gıcırdatıyor olabilirsiniz. Uzun vadede diş minesinin aşınmasına ve diş kaybına kadar gidebilecek bir problem olan diş gıcırdatması sorunundan kurtulmak için esansiyel yağlardan yardım alabilirsiniz.

Diş gıcırdatma genelde gece olur ve kişi bunu farkında olmadan yapar. Ayrıca, gündüz saatlerinde de diş gıcırdatması sorunu yaşayanlar da vardır. Diş gıcırdatma sürekli hale geldiğinde, diş minesine zarar verir, dişte, çenede hatta boyun bölgesinde ağrılara neden olur.

Diş gıcırdatmasının ardındaki yaygın sebepler stres, korku ve endişedir. Aşağıda verilen esansiyel yağlar, anksiyete, stres ve sinir sisteminizi sakinleştirmenizi, dişleri gıcırdatmaya neden olan diğer sorunları etkili bir şekilde azaltabilir.

1. Nane yağı
Anksiyete sorununuz varsa nane yağını denemelisiniz. Bu esansiyel yağ, stres ve endişenizi azaltarak, uyurken dişlerinizi gıcırdatmamanıza yardımcı olur.

Sürekli dişleri gıcırdatma, kronik ağrılara neden olabilir. Nane yağı, ağrıdan kurtulmanızı sağlayabilir.

2. Buhur yağı
Buhur yağı, cildinizde kullanabileceğiniz veya soluyabileceğiniz harika bir ağrı kesicidir.Ağrı ve iltihaplanma varsa, buhur yağı size yardımcı olabilir. Bu, doğal bir iltihap azaltıcıdır ve sizi sakinleştirebilir.

3. Lavanta yağı
Eğer uyurken dişlerinizi gıcırdatmayı durdurmak istiyorsanız, lavanta yağı en iyi seçeneklerden biridir.

Lavanta yağının sinir sistemi üzerindeki sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri, iyi bir uyku almanızın yanı sıra tüm kaslarınızı gevşetmenize yardımcı olabilir.

Lavanta yağı, dopamin ve noradrenalin seviyelerini artırmak için mükemmeldir, yani daha iyi bir ruh halinize sahip olursunuz.

4. Papatya yağı

Papatya yağının, sakinleştirici, huzurlu etkileri vardır, bu da iyi bir gece uykusuna sahip olacağınız anlamına gelir.

Yağı gün boyunca da kullanabilirsiniz. Bu yağı koklamanız kalp atışlarınızı ve nefesinizi düzenler ve endişeden kurtulmuş hissedersiniz.

Papatya yağının anti-enflamatuar özellikleri dişleri gıcırdatma nedeniyle oluşan inflamasyonu azaltmaya da yardımcı olabilir.

Ayrıca, çene kaslarınızın spazmlarını sakinleştirebilir ve dişlerin kenetlenmesini ve gıcırdatmayı azaltır.

5. Valerian (kedi otu) yağı

Valerian yağı sadece parfüm için mükemmel bir bileşen değil, aynı zamanda uyumakta zorlanıyorsanız mükemmel bir ilaçtır.

Valerian yağı, güçlü kokusu nedeniyle anksiyeteyi, sinir bozukluklarını ve psikolojik stresi azaltmada etkilidir. Ayrıca kas ve eklem ağrılarını yatıştırır.

6. Biberiye yağı

Dünyanın en güçlü esansiyel yağı olarak bilinen biberiye yağı, diş ağrısını hafifletebilir.

7. Zerdeçal yağı

Zerdeçal yağı, rahatlamanız için size yardımcı olur. Stres ve endişe, dişlerinizi bilinçsizce gıcırdatmanıza neden olabilir. Zerdeçal yağının güçlü ve rahatlatıcı gücü, depresyon ve anksiyeteden kurtulmanıza ve gün boyu iyi bir ruh halinize sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Zerdeçalın antioksidan, anti-inflamatuar özellikleri, aşırı kenetlenme ve gıcırdatma nedeniyle oluşan inflamasyonu ve ağrıyı azaltmada etkilidir.

8. Ylang ylang yağı

Ylang-ylang yağının cilde uygulanması gevşemeyi sağlar ve yağ kokusu sizi sakinleştirebilir. Bu da şekilde, bilinçsizce dişlerinizi gıcırdatmanızın önüne geçer.

9. Bergamot yağı

Bergamot yağı solumak, olumlu duygularınızı artırabilir. Bu da daha az stresli ve daha az endişeli olacağınız anlamına gelir. Bu yağ, gerginliğinizi etkili bir şekilde azaltır ve dişlerinizi gıcırdatma olasılığınızı azaltır.

10. Adaçayı yağı

Adaçayı yağı, kasınızdaki stresi azaltabilen, cilt yumuşatıcı ve antibakteriyel özellikleri bakımından zengindir.

Adaçayı yağı, mide rahatsızlığı, böbrek hastalıkları ve kas gevşetmek için oldukça faydalıdır.

Bu yağın düzenli kullanımı sinirlerinizi sakinleştirebilir, endişenizi dindirebilir ve kaslarınızı gevşetebilir, böylece dişlerinizi bilinçsizce gıcırdatmanızı önler.

11. Ardıç yağı

Çene ağrısı yaşıyorsanız, ardıç yağı sizin için en iyi esansiyel yağ olabilir.Diş gıcırdatma nedeniyle oluşan ağrıyı, acıyı geçirir ve rahatlama sağlar.

Diş gıcırdatma için esansiyel yağlar nasıl kullanılır?

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla yağ olduğundan, bunları kullanmak için de birçok yol vardır.

Soluma

Bir oda difüzörüne 10-15 damla esansiyel yağ ekleyin ve buğuyu soluyun. Yağın 20-30 dakika boyunca odaya yayılmasını sağlayın.

Masaj

Yağı cildinize uygulamak istiyorsanız, 10-12 damla esansiyel yağı herhangi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. Karışımla, cildiniz ısınana kadar birkaç dakika masaj yapın. Yatağa gitmeden önce uygularsanız bu yöntem oldukça etkilidir.

Banyo

Küveti ılık su ile doldurun ve içine 20 damla esansiyel yağ ve bir bardak tuz ekleyin. İstediğiniz kadar suyun içinde kalın. Derin bir nefes alın ve yağların kaslarınızı gevşetmesine izin verin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.