Dişlerimize Zarar Veren 10 Davranış

0

Dişlerimize zarar veren alışkanlıklar çocukluktan veya sonradan edinilmiş bazı davranışlardan kaynaklıdır. Beyaz ve sağlıklı dişler herkesin hayalidir. Öncellikle Her gün 2 kez dişimizi fırçalamamız gerekiyor ve dişlerimizin adeta düşmanı olan 10 davranışları hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. İşte o davranışlar:

1-Diş Gıcırdatmak: Günlük hayatta stres ve uyku bozukluğundan kaynaklı olan diş gıcırdatması, ilerde diş sağlığımızı bozabilir. Bu yüzden gündüzleri sert besinlerden sakınarak ve stresten uzak durarak bir takım önlemler alabiliriz.

2-Şişe Kapağını dişimizle açma: Dişlerimiz besinleri öğütmek ve daha küçük hale getirmek için varlardır. Bu yüzden tüm okuyuculardan ricamız dişinizle şişe kapağı açmayınız. Çok zararlı bir durumdur.

3-Çocuklarda biberon kullanmak: Katı gıdalar yiyemeyen bebeklere bazı sıvı veya mama gibi yiyecekleri biberona koyup çocuğa vermek, çok sakıncalı bir durumdur. Diş çürümesi ve bazı çene problemleriyle karşılaşılabilir.

4- Çok Sık Atıştırmak: Sık sık atıştıran kişilerde dişlerinin aralarında gıda kalıntıları kalır. Buda bakterilerin o gıda kalıntılarının etrafında çoğalması demek. O yüzden çok sık yemek yiyenler yemekten sonra dişini fırçalarsa onlar için daha iyi olacaktır.

5-Şekerli Sakız Çiğnemek: Sakız hem diş sağlığı hem de mide sağlığı açısından sıkıntılı bir yiyecektir. Şekerli sakız çiğnemek ağzınızda durmadan oradan oraya gideceği için diş çürümelerine yol açar.

6-Tütün ürünleri ve Kahve: Kahve dişlerinizde sararma ve lekeler oluşturabilir. Tütün ürünleri diş açısından çok sağlıksızdır. Tütün ürünleri dişlerinizde diş eti hastalıklardan diş sararmaları gibi birçok konuda sağlığınızı bozabilir.

7-Sert diş fırçalamak: Çok bastırarak veya sert diş fırçalamak dişin minesinde zarara yol açacaktır.

8-Buz veya Çok soğuk içecekler: Buz dişteki hassas dokulara zarar vereceğinden ve aynı şekilde soğuk içeceklerde zarar vereceğinden diş sağlığına zararlıdır.

9-Çekirdek Yemek: Çekirdeğe dikkat özellikle ön alt ve üst dişlerde aşınma veya üzerinde oyuklar yaratabilir.

10-Gazlı İçecekler: İçinde çok şeker olduğu için dişlerimize çok zararlıdır ve içindeki asit dişlerin yıpranmasına ve sararmasına neden olur.

Bu yazımızda da dişlerimize zararlı davranışları sizin için listeledik. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.