Diyet Yapmadan 7 Adımda Zayıflayın!

0

Sizce diyet nedir? Zayıflamak için denediğiniz pek çok yöntemden biri mi? Lahana çorbası diyetiyle mesela her öğün lahana çorbası içerek zayıflamaya mı çalıştınız? Ya da protein yüklü diyetlerle karaciğer ve böbreklerinizi kaybetme pahasına her öğün et mi yediniz?

Aslında diyet bunların hiçbiri değildir. Diyet demek, size en uygun öğün örüntüsü demektir. Ayrıca sağlıklı kilo vermek için öyle her öğün tuzsuz yağsız haşlanmış brokoli yemeniz de gerekmez. Sadece alışkanlıklarınızı değiştirerek kısa sürede beklediğinizden çok daha fazla kilo kaybedebilirsiniz. Peki neler yapmalısınız?

1. Su Hayattır
Öğünlerden önce ve sonra 1 bardak su içmek, hem daha az yemenizi sağlar hem de midenizde doluluk yaratarak tokluk hissini hızlandırır. Suyu sevmiyorsanız farklı besinlerle tatlandırarak deneyin bir de. Salatalık, limon, kabuk tarçın, karanfil eklenmiş suya hayır diyemeyeceksiniz 

2. Altın Öğün Kahvaltı
Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Gece boşalan depoları kahvaltıyla doldurmazsanız, öğle ve akşam yemeklerinde vücudunuz bunun intikamını çok acı bir şekilde alacaktır. Gün içinde iştah kontrolü sağlayabilmeniz adına o meşhur sözde geçtiği üzere kral gibi kahvaltı yapmalısınız.

3. Kaliteli Uyku
Düzenli uyku neden önemli? Çünkü gece uyumadığınız zaman leptin denilen tokluk hormonu az salgılanır ve ertesi gün hiç doymayacakmış gibi hissedersiniz. Kaliteli uyku sağlıklı diyette önemlidir.

4. Ara Öğün Zarafeti
İki ana öğün arasında yaklaşık 4-5 saat zaman vardır ve bu zaman diliminde vücudunuzu aç bırakmak hiç de adil değildir. ‘ Aç ayı oynamaz’ denir. Ana öğünlerden 2 saat sonra ara öğün yapmak, hem sizi tok tutar hem de bir sonraki öğünde daha az yemenizi sağlar.

5. İşleyen Demir Işıldar
Hareket edebileceğiniz her fırsatta hareket edin. Öyle her gün 1 saat şiddetli egzersiz önermiyorum; sadece asansöre binmeyin de merdiveni tercih edin. Yakın mesafedeki yerlere yürüyerek gidin.

6. Duygusal Açlığa Savaş Açın
Aç olmadığınız halde canınız ısrarla birşeyler yemek istiyorsa, duygusal açlık yaşıyorsunuz demektir. (Ayrıntılı bilgi için konu ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.) Böyle bir durumda 1 bardak su içip yürüyüşe çıkmak yararlı olacaktır. Kendinizi , vücudunuzu kontrol etmeyi öğrenmelisiniz.

7. Anne Eli Değmiş Gibi
Dışarda yediğiniz yemekler, her koşulda yüksek kalorili olacaktır. Lezzeti arttımak için fazla yağ kullanılır çünkü. Bu yüzden dışarda yemek yerine, evde kendi yaptığınız yemekleri tercih etmek, kalori alımını ciddi anlmada düşürecektir.


Paylaş.

About Author

Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü dereceyle bitirmiştir. Spor diyetisyenliği,diyabet diyetisyenliği, kardiyoloji diyetisyenliği, bariatik diyetisyenlik gibi pek çok sertifikası bulunan Kırcalı, şu an özel bir kuruluşunun sağlık kulübünde görev yapmaktadır. Sağlıklı beslenme önerileri ve sorularınız için instagramdan 'dyt_nagi' hesabını takip edebilirsiniz.

Comments are closed.