Diyet Yapmadan Zayıflamak İçin 10 Parlak Öneri

0

Bilim ilerledikçe artık sıkı diyet ve spor programlarıyla yorulmadan kilo vermenin de yöntemleri ortaya çıkıyor. Uzmanların on başlık altında topladığı bu yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

  1. Sıkıldığınızda yemeyi bırakın.

Can sıkıntısından gelen duygusal açlığı tatmin etmeniz çok zordur. Dolayısıyla tıka basa yersiniz ve bu da istenmeyen kilolara neden olur. Uzmanlar canınız sıkıldığında kitap okumanızı, yürüyüşe çıkmanızı ya da TV izlemenizi ama asla buzdolabına yaklaşmamanızı öneriyor.

  1. Sabah kahvaltısı önemli

Hem kilolardan kurtulmak hem de sağlığımız için sabah kahvaltısı en önemli öğündür. Bu yüzden kahvaltıyı atlamamaya çalışın. Ama sabahları tok uyanıyorsanız da kendinizi zorlamayın. Uzmanlar sabahları bir şey yeme ihtiyacı duymadan güne başlayanların da fazla kilolarından kurtulduklarını belirtiyor.

  1. Masada yiyin

Televizyonun karşısında ya da oturma odasına insanlarla konuşarak yemek uzmanlara göre sizin kontrollü yemek yemenizi engeller. Bu yüzden yemek masasına geçin ve tabağınızdaki yemeği fark ederek yiyin, bu size kontrol ve kilolardan kurtulma olanağı sunacaktır.

  1. Cebinizdeki krakerleri çıkarın

Cebinizde kraker, bisküvi ve cips gibi işlenmiş gıdalar varken bunları tüketme olasılığınız yokken olduğundan yüzde elli daha fazla ve bu da midenizi yapay gıdalarla doldurup kilo almanıza ayrıca belki de öğün atlamanıza bile neden olabilir. Bu yüzden cebinizde işlenmiş gıda taşımaktan vazgeçin.

  1. Gerçek öğünleri atlamayın

Lif yönünden zengin meyveler, fındıklar, fıstıklar ve diğer gerçek yemek sebzeleri vücudunuz ihtiyaç duyduğu gıdayı sağlar. Dolayısıyla sizi kısa süre enerjik tutan şekerli ve işlenmiş gıdalar sürekli acıkmanıza ve sürekli yemenize neden olur. Uzmanlara göre bu yüzden sabah-öğle-akşam öğünlerinde sağlıklı gıdalardan tüketmeniz uzun süre tok ve enerjik kalmanız açısından çok iyidir.

  1. Ful oluncaya kadar yemeyin

Eski bir kanıya göre uzun süre acıkmamak için öğünlerde tamamen doyuncaya kadar yemek gerekiyor. Ama artık gerçek bu değil. Yüzde 80 doyuncaya kadar yiyin ve masadan kalkın. Tıka basa yediğinizde kısa sürede tekrar ve belki daha çok acıkmanız çok mümkün.

  1. Yemek reklamlarından uzak durun

Araştırmalar ABD halkının en önemli sorunlarından biri olan obezliğin yemek reklamlarından kaynaklandığını ortaya koymuş. Uzmanlara göre sürekli yemek reklamlarına maruz kalan çocuklar ve yetişkinlerin gıda alımı yüzde 45 daha fazla. Bu yüzden bir hamburger reklamı gördüğünüzde hemen kanalı ya da sayfayı çevirin, formunuzu koruyun.

  1. Ailenizle yiyin.

Uzmanlar, haftada beş öğün ailesiyle yemek yiyen çocukların obezlik riskinden daha uzak kaldığını söylüyor. Ayrıca öğünleri ailesiyle yiyen her yaş grubundan insanların sebze ve meyve tüketiminin daha çok olduğu ortaya çıkmış. Bu yüzden her öğün olmasa da en azından haftada beş akşam yemeğini ailenizle yemeniz fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Stresten uzak durun.

Stresli insanın hormonları onu daha çok sağlıksız gıda tüketmeye sürüklüyor. Bu yüzden stresten uzak durun, kurtulun ve size hükmetmesine izin vermeyin.

  1. Sekiz saat uyuyun

Uykusuzluk durumunda artan “girelin” hormonu bizim uyanıkken sürekli acıkmamıza neden oluyor. Bu yüzden günde ortalama 8 saatlik uyku bizim hem daha uzun süre tok kalmamıza hem de sağlıklı gıdalar tüketmemize yardımcı olacaktır.

Hepinize sağlıklı ve formda günler.


Share.

About Author

Comments are closed.