Diyet Yapmaya Erken Başlayan Kadınlar, Daha Çok Kilo Problemi Çekiyor

0

Günümüzde kız ya da erkek birçok çocuk obezite sorunu yaşıyor ve daha küçücük yaşlarında özel bir diyetle beslenmeleri gerekiyor. Araştırmalarda ise, kız çocukların ne kadar erken yaşlarda diyet yapmaya başlarlarsa, o kadar fazla yeme sorunları, obezite riski ve alkol problemleri yaşadıklarını ortaya çıkmış.

Florida Stata Üniversitesi’nde yapılan araştırmada 1340 kız öğrenci 10 yıl boyunca takip edildi ve zayıflık konusundaki kültürel baskıların her yaştan kadını etkisi altına aldığı ortaya çıkmış.

Bazılarının 3 yaşında özel bir diyet programı uygulamaya başladığı, bazılarının ise 26 yaşında diyet yapmaya başladığı öğrenilmiş.

Araştırmacılar, erken yaşlarda diyet yapmaya başlayanların daha fazla ve uzun süreli sağlık sorunları yaşadığına değinmişler.

Psikoloji profesörü Pamela Keel, erken yaşlarda diyete başlayıp, sonra sorunların devam etmesinin nedenlerini sosyal çevre veya genetik nedenler olabileceğine dikkat çekmiş. Yeme sorunlarının sosyal, psikolojik ya da biyolojik nedenlerden kaynaklanabileceğini eklemiş.

Erken yaşlarda küçük kızlara diyet yapması yönünde baskı yapılmaması önermiş. Böylelikle daha az kilo sorunu ve yeme bozukluğu çekeceğini eklemiş.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.