Doğal Baharatlı (Balgam Söktürücü) Tarifi

0

Hastalandığımızda vücudumuz bizi korumak için bazı şeyleri yükseltir. Mukusta bir artış, antiseptik enzimler ve antikorlarda artışa neden olur. Burnumuz mikropların bir kısmını dışarı atmak için uğraşırken bir kısmı ise içeriye girmelerine engel olmaya çalışıyor. Bazı soğuk algınlıklarında mukus artışı meydana gelir. Gerçekten rahatsız olan günler ve geceler yaşamanıza neden olabilir. Sadece soğuk algınlığı veya sinüzit gibi bir hastalıktan muzdarip olursanız, alerjiniz değil, göğsünüzde fazladan mukus ile tıkanma ihtimali olabilir. Bunu gidermek için dekonjestan uygulamak en iyi yöntemdir.

İçindekiler: Karabiber, bal, limon suyu, zencefil, elma sirkesi.

Dekonjestan: Mukusu inceltir, böylece tıkanmış burnu açar ve mukoza üretimini azaltır.

Ekspectoran: Mukozayı gevşeterek ve öksürmeyi kolaylaştırarak “mukusun dışarı atılmasına” yardımcı olur.

Neden bu maddeler: Acı biber, bal ve zencefil hepsi doğal expectorants, yani akciğerlerden balgam veya mukoz gevşetmenize yardımcı olur, böylece baskıyı azaltır ve sizi daha rahat ettirir.

Acı biberin içindeki doğal kimyasal kapsaisin sayesinde burun tıkanıklığını şişme ve iltihaplanmayı hafifleten bir dekonjestan olarak da çalışır .

Elma sirkesinin, mukusun salgılanmasına yardımcı olduğu ve tıkanıklığını azalttığı düşünülmektedir. Tam bilimsel nedeni bilinmemekle birlikte limon suyunun tıkanıklığa yardımcı olduğu bilinmektedir.

Gerekli olan malzemeler
½ çay kaşığı acı biber
½ çay kaşığı toz zencefil
3 çorba kaşığı doğal organik bal
1/4 su bardağı limon suyu
1/4 su bardağı elma sirkesi

Yapılışı
¼ su bardağı limon suyu ve ¼ su bardağı elma sirkesini bir tencereye döküp hafifçe kaynatın. 2-3 çorba kaşığı çiğ organik bal ve ¼-½ çay kaşığı toz biber ve toz zencefiyi karıştırın. (ikinci miktar oldukça kuvvetli olur.) Soğuk, karanlık bir yerde istediğiniz kadar saklayın. Yetişkinler, gerektiğinde 1-2 çorba kaşığı günlük alabilir. Ancak kullanmadan önce iyice çalkalamayı unutmayın. İsterseniz biraz ısıtarak da kullanabilirsiniz.

Dekonjestan, burun tıkanıklıklarını gidermek için kullanılan geniş bir ilaç sınıfıdır. Birçok farklı sınıf ilaçlar genellikle, nazal yollardaki sümükdokulardaki (mukoza zar) şişlikleri azaltarak çalışırlar. Bu ajanlar genellikle burundan veya ağızdan (oral) verilerek kullanılırlar.


Share.

About Author

Comments are closed.