Doğal Detoks Tarifi

0

Sigara, alkol, dengesiz beslenme, hava kirliliği, stres, rafine ürünlerin tüketilmesi gibi birçok nedenden ötürü toksin seviyelerimiz bir hayli yüksek. Toksinlerin bitkin ve rahatsız hissetmemiz üzerindeki etkisini yok etmek içinse vücudumuzdan bu yükü atmamız gerekiyor.

Artık organik beslenmenin neredeyse mümkün olmaması ve hava kirliliği gibi etkenleri de düşününce bu toksinler hayatımızın acı bir gerçeği gibi. Ancak aralıklarla yapılacak detokslarla bu toksinlerden belli ölçüde kurtulmak mümkün. Biz de bu yüzden kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir haftalık bir detoks tarifi verelim dedik.

Detoksun kelime anlamı, vücudu toksinlerden arındırmak. Detoksta amaç bir hafta boyunca vücudu tüm yüklerden arındırıp, kendisini yenilemesine fırsat tanımak. Ancak bu programa kanser, tansiyon, kalp ve ülser hastaları ile hamileler, emzirenler ve yoğun ilaç kullanmak durumunda olanların uyması problemlere neden olabilir. Ayrıca bu programı bir haftadan daha uzun süre devam ettirmek de sakıncalı olmaya başlayabilecektir.

Bir Haftalık Detoks

Yasaklar

Şeker, beyaz un, rafine tuz, şarküteri ürünleri, işlenmiş etler, her türlü abur cubur ve rafine ürün, trans yağlar, margarin, ayçiçek yağı, kızartma yağı.

İzin verilenler

Bitki çayları, sızma zeytinyağı, az yağlı keçi sütü, kavrulmamış kuruyemişler, tam buğday ürünleri, meyve ve sebzeler, yemeklere çok az miktarda himalaya tuzu.

Spor Şart

Hiç spor yapmıyorsanız bile bu bir hafta boyunca en azından güne başlarken 20-25 dakikalık hareket son derece faydalı olacaktır.

Bolca Su

Gün içerisine yayarak bolca su tüketmek oldukça önemli.

Güne Başlarken

Uyanır uyanmaz iki bardak ılık su içerisine birer çay kaşığı doğal bal katarak içiyoruz.

Az şekerli birkaç meyve, 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 1 bardak yağsız doğal süt kahvaltı için yeterli olacaktır. Bunun yerine bazı günler yağsız doğal yoğurt ve bolca yeşillik de yenebilir.

Ara Öğün

Yarım avuç kavrulmamış çiğ badem, fındık ya da cevizle birlikte bir fincan bitki çayı.

Ya da birer adet az şekerli meyve.

Öğle Yemeği

Sebze çorbası ve zeytinyağlı bir yemek. Yemeklerin içerisinde az miktarda yağsız et de almak mümkün, ayrıca bir dilim organik tam buğday ekmeği de alınabilir. Çorbaya da mümkünse bir çay kaşığı zerdeçal eklemek çok faydalı olacaktır.

Ara Öğün

Bol salatalıklı cacık

Akşam Yemeği

Sebze çorbası ya da zeytinyağlı bir yemek.

Yatmadan Önce

Yatmadan önce dinlendirici etkisi olan bir bitki çayı oldukça faydalı olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.