Doğal Enerji İçin B Vitaminli Su Nasıl Yapılır?

0

Enerji içecekleri artık hayatımıza girmiş durumda. Şık ambalajı ve çekici isimleri, mükemmel bir kombinasyon gibi görünmesini sağlar. Bu suları içerken vitaminleri alırsınız. Ancak bu içeceklerin içinde şeker bulunuyor. Vitamin suyu aslında her bir porsiyonda 13 gram rafine şeker içerir ve bu da bir şişe içinde 32,5 gram şeker anlamına gelir. 39 gram şeker içeren koladan aslından bir farkı yok. Kola 140 kalori içerirken, bir şişe vitamin suyu 100-125 kaloridir.

Kendiniz evinizde enerji içeceklerinin size verdiği vitaminleri içeren ve içinde şeker bulunmayan içecekleri yapabilirsiniz.

B vitamini kompleksi
Bu su, vücutta hayati fonksiyonları yerine getirmek için gerekli 8 farklı B vitamininden oluşan B vitamini kompleksine odaklanır. B vitamini suda çözünür ve yağda çözünen vitaminlerin aksine vücutta depolanmaz ve idrarla atılır. Bunun için sık sık yeniden alınması gerekir.

B1 (Tiamin) -Thiamin, karbonhidratlardan enerji üretilmesine yardımcı olur, DNA ve RNA üretimi ve sinir fonksiyonu ile ilgilenir.

B2 (Riboflavin) -B2, büyüme, kırmızı kan hücresi üretimi ve karbonhidratlardan enerji sağlanmasında büyük rol oynar.

B3 (Niacin) -Niacin, sindirim sistemini, cilt ve sinirlerin sağlıklı olmasını sağlar. B1 ve B2 gibi, B3 vitamini de yiyeceklerin enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur.

B6 (Pyridoxine) -B6 , bağışıklık sisteminizin güçlü çalışmasını sağlamak için antikor üretmeye ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur. Protein yıkmak için de gereklidir, böylece daha fazla protein yemeniz için ihtiyacınız olan B6 miktarını daha fazla tüketirsiniz.

B5 (Pantotenik asit) -B5, sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur ve vücudun diğer vitaminleri, özellikle B2’yi kullanmasına yardımcı olur. Gıda maddelerini enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur ve metabolizmada önemli bir rol oynar.

B vitamini kompleks suyu nasıl yapılır?
Taze biberiye dalı (B1)
1 dilimlenmiş limon (B2)
1 Şeftali (B3)
5 veya 6 adet karpuz veya ananas (B6)
Ahududu (B5)

Yapılışı
Meyvelerinizi kabaca eşit büyüklükteki parçalara bölün ve bir sürahi içine yerleştirin. Sürahiyi soğuk suyla doldurun ve karışımın buzdolabında 12-24 saat bekletin. Bir bardak dökün ve her gün tadını çıkarın, 5 gün sonra meyveyi değiştirin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.