Doğal Kan Temizleyicilerini Biliyor Musunuz?

0

Kanınız birçok şeyden sorumludur; Oksijen, hormon, şeker, yağ ve hücrelerin bağışıklık sisteminize taşınmasından vücut sisteminizi temizlemeye ve daha fazla hareket etmesini sağlar. Toksinler vücudumuzda günlük olarak belirli tür yiyecekler, kirlilik ve diğer faktörler arasında stres ile depolanmaktadır.

Detoksifikasyon işlemi bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi iyileştirir ve sağlıklı değişiklikleri düzenler . Akciğerleriniz, böbrekleriniz ve karaciğeriniz kanınızı doğal olarak arındırmak için harika bir iş yaparken, işi biraz daha kolaylaştıracak yiyecekler var.

İşte kan arıtma sürecini canlandırmaya yardımcı olabilecek yiyecekler:
1. Brokoli


Brokolinin, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan en iyi doğal kan temizleyicilerden biri olduğu söylenir. Brokoli, kalsiyum, C vitamini, omega-3 yağ asitleri, diyet lifi, potasyum, manganez, fosfor ve glukozinolatlarla doludur. Düzenli brokoli tüketimi, kanın detoksifiye edilmesine ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan antioksidanlara yüklenmesini sağlar. Salatalarınıza koyun ve günlük lezzetlerinize ekleyin.

2. Taze Meyveler


Elma, erik, armut gibi meyvelerde kanın temizliğinde yararlı olan pektin lifi bulunur. Sadece kanınızdaki aşırı yağlarla değil aynı zamanda ağır metaller ve diğer zararlı kimyasallar veya atıklarla da bağlanır ve bunları etkili bir şekilde giderir. Ayrıca, domateste bulunan likopen glutatyonu, atıkları ve kimyasalları yok etmek için kullanışlıdır. Karaciğer sağlığınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak diyetinize çilek, böğürtlen ve kızılcık gibi çilekler eklemeyi unutmayın.

3. Yeşil Yapraklı Sebzeler


Yeşil yapraklı sebzeler sizi hastalıklardan uzak tutan temel besin ve antioksidanlarla doludur. Sağlıklı bir kan akışı sağlamak için lahana, marul, ıspanak arasından seçim yapın. Bu yeşillikler, karaciğerdeki kan detoksifikasyon sürecini desteklemeye yardımcı olan enzimleri arttırmaktan sorumludur.

4. Pancar


Pancarın karaciğerdeki enflamasyonu ve oksidatif hasarı azaltabilecek doğal bir nitrat ve antioksidan betalain kaynağı olduğu söylenir. Çoğu çalışma, pancar suyunun vücudu doğal olarak detoksifiye eden enzimlerin üretimini artırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

5. Su


Su, en yaygın ve en basit doğal kan temizleyicilerden biridir. Böbrekler toksinleri kandan idrar yoluyla atarlar ve su bu süreci canlandırmaya yardımcı olmak için en iyi seçimdir. Su vücudunuzdaki tüm zararlı kimyasalları ve toksinleri atar ve organların iyi çalışmasına yardımcı olur. Ayurveda’ya göre, suyu kan arıtıcısı olarak kullanmak için ideal bir yol, ılık suyun bir gecede bakır bir kapta saklanması ve ertesi gün boş bir midede içilmesidir. Bakır, karaciğerinizi aşırı yorulmaktan korur.

6. Zerdeçal


Zerdeçal, iltihaplanmaya karşı savaşmada en iyi doğal şifacılardan biridir. Karaciğer fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olabilir. Kurkumin bileşiği vücudumuzdaki çoğu sorun için savaşçı olarak bilinir. Pek çok uzman tarafından önerilen zerdeçal süt, vücudunuzu gerekli besinlerle doldurmanın ve sağlık toniği yapmanın yanı sıra kırmızı kan hücreleri üretir.

7. limon


Limonlu ılık suyun yağın bozulmasına neden olduğu ve böbreklerinizdeki yükü hafifletme eğiliminde olduğu söylenirken, limonlardaki vitaminler ve mineraller kan ve genel vücut sisteminizin detoksuna yardımcı olur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.