Doğal ve Etkili İlaç Propolis Nedir?

0

Her zaman mümkün olduğu ölçüde her şeyin doğalını kullanmak her zaman daha sağlıklıdır. İlaçlarda da bu durum aynıdır. Bu yazıda doğal ve etkili bir ilaç olan propolisten bahsedelim. Propolis doğal bir antibiyotiktir. Bağışıklığı arttırır, fagosit fonksiyonları hızlandırır. Böylece de vücut antikor salgılayarak hastalığın önüne geçer.

Bunların dışında da propolisin anestetik etkisi de bilinmekte olup ilaçların etkinliğini arttırdığı kabul edilmektedir. Sentetik bir antibiyotiğin yerine uzun bir süre kullanılan propolis vücutta zararlı bakterilere karşı direnç oluşturarak yararlı olan bakterilere karşı da olumsuz hiç bir etkisi olmamaktadır. Bu durumun sonucunda da propolis geniş spektrumlu bir antibiyotik olarak kabul edilmektedir. Arı sokunca şişmesi nasıl önlenir?

Propolis özellik ile ağızda oluşan yaralar için, idrar yolu enfeksiyonları için, diş ağrılarına karşı, kansere karşı ve daha birçok rahatsızlığa karşı kullanılmaktadır ve kullanım sonucunda da olumlu sonuçlar da vermektedir. Propolisin herhangi bir yan etkisi yoktur. Günümüzde bilim adamları tarafından doğal ve etkili bir ilaç olarak görülmektedir.

Propolis arılar tarafından doğadan toplanır. Ayrıca propolis eskiden beri hastalıklara karşı da kullanılmaktadır. Kullanım alanı olarak karşımıza propolis, cerrahi operasyonlar da tıbbi mum olarak savaş zamanlarında da yaraların iyileştirilmesi amaçlı olarak vazelin ile karıştırılmak sureti ile yaranın üzerine merhem şeklinde sürülmek üzere kullanılmaktadır. Bu kullanımlardan da görüldüğü üzere propolis doğal olmasının yanında oldukça etkili bir ilaçtır.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.