Doğal Yollarla Göz Bozukluğu Nasıl Azaltılır?

0

Mantıksal olarak, özellikle gözleri zorlayabilecek faktörleri göz önüne aldığımızda, göz yorgunluğu veya gevşeme ile görme arasında bir bağlantı olabileceği düşünülmektedir:

Uzun süre okumak, özellikle küçük baskıları
Loş veya yapay ışık kullanımı veya doğal ışığa yeterince maruz kalmamak
Gerginlik veya gözyaşı
Belli bir mesafedeki şeylere daha yakından bakmak örneğin kitap, ekran veya resimler

Gözlerinizi rahatlatmak için neler yapılmalı?

Ellerinizi birkaç saniye sürtün ve sıcak avuç içinizi gözlerinizin üzerine koyun. Gözleri ısınmak ve rahatlamak için 10-20 saniye boyunca avuçlarınızı gözlerinizin üzerine tutun
Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve ayakta durun. Kolları yana çevirerek (kalçaları hareket ettirmeden) üst gövdeyi döndürün.
Boyun kaslarını gevşetmek ve alnınızı rahatlatmak için baş ve boyun masajı yapın
Bir duvara bakarken gözleri yan tarafında “8” şeklini takip edin
Gözleri her yöndeki daireler şeklinde yuvarlayın
Burun üzerine bir kalemin silgili tarafını yerleştirin, kalemi bir odanın karşısındaki bir nesneye götürün ve nesneyi kalem ucuyla izleyerek gözleri kalemin ucuna sabitleyin
Aynı kalemi uzun olarak tutun ve silgiye odaklayın. Gözlerden yaklaşık 6 santim uzaklıktan yavaş yavaş gözlere getirin ve daha sonra yavaşça geriye çekin.. Tüm zaman boyunca silgiye odaklanmaya devam edin. Günde 6-12 kere tekrar edin.
Sorunlu olan gözün beyle daha etkili bir şekilde iletişim kurmasını sağlamak için günde yaklaşık bir saat sağlam gözü kapatın.

Bu egzersizler tabiki göz bozukluklarını gidermeyecek. Ancak bozukluğun ilerlemesini veya gözün bozulmasını geçiktirecektir.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.