Doğru pH Dengesine Ulaşmanın 4 Adımı

0

Her şeyden önce, genel yaşam tarzınızın ve alışkanlıklarınızın besin seviyeleri, bağırsak ve bağışıklık sisteminizi nasıl etkilediğine bir göz atarak pH dengesinden düşme riskinizi azaltabilirsiniz.

Vücudunuzdaki asiditeye (asitoz) ve pH dengesizliğine katkıda bulunan başlıca faktörler şunlardır:

Alkol ve uyuşturucu kullanımı (asetazolamid, opioidler, sedatifler ve aspirin dahil)
Antibiyotik aşırı kullanımı
Böbrek hastalığı veya böbrek rahatsızlığı
Zayıf sindirim ve bağırsak sağlığı
Sodyum, eklenmiş şeker, rafine edilmiş tahıllar, koruyucular vb. gibi yüksek işlenmiş ve rafine edilmiş gıdalar yemek
Potasyum, kalsiyum ve diğer minerallerin az miktarda alınması
Yapay tatlandırıcılar, gıda boyaları ve koruyucuların yüksek tüketimi
Organik olmayan gıdalarda kalabilecek böcek öldürücüler ve herbisitler
Kronik stres
Uyku apnesi gibi uyku bozuklukları
Endüstri çiftçiliğinden ve düşük kaliteli topraklardan dolayı gıdalardaki besin seviyelerini düşürmek
Diyetteki düşük lif seviyeleri
Egzersiz / yerleşik yaşam biçiminin olmaması
Diyette aşırı miktarda hayvan eti
İşlenmiş gıdalardan, sağlık ve güzellik ürünlerinin ve plastiklerin aşırı hormonları
Ev temizleyicileri, yapı malzemeleri, bilgisayarlar, cep telefonları ve mikrodalgalar tarafından kimyasallara ve radyasyona maruz kalma
Aşırı egzersiz
Zayıf çiğneme ve yemek alışkanlıkları
Amfizem, kronik bronşit, ağır pnömoni, pulmoner ödem ve astım da dahil olmak üzere akciğer hastalıkları veya hasarları

pH dengesinin eski haline getirilmesine yardımcı olacak adımlar şunlar:

1. Asitlik Gıdaların Alınmasını Azaltın
Diyetinizde sınırlamak veya ortadan kaldırmanız gereken asidik gıdalar şunlar:

Şarküteri etleri, söğüş, sosisli sandviç, salam ve füme etler gibi işlenmiş etler
Sodyumda yüksek gıdalar
Şekerli gıdalar
Mısır gevreği gibi işlenmiş tahıl taneleri
Konveksiyonlu etler: sığır eti, tavuk ve domuz eti
Kızarmış gıdalar
Süt ve süt ürünleri
Yer fıstığı
Beyaz pirinç, beyaz ekmek, makarna, tahıllar vb. Rafine edilmiş tahıllar
Kafein ve alkol

Asiditeye katkıda bulunan başka sağlıklı gıdalar da vardır, ancak yine de kaçınılması gereken bir şey yoktur. Bu gıdalar hala diyetinize birçok besin sağlayabilir, bu yüzden dengeli bir diyetin bir parçası olarak onları hafifleterek yemeye devam edin. Evde alkali su nasıl yapılır?

Et ve yumurta gibi yüksek proteinli yiyeceklerin çoğu
Mercimek ve diğer baklagiller
Yulaf
Esmer pirinç
Tam tahıllı ekmek (filizlenmiş ekmeğini öneririm)
Ceviz

2. Alkali Beslenin
pH dengesi diyeti gibi bir şey varsa, bir sürü yeşil bitki ve diğer alkalileştirici gıdalar içeren bir diyettir. Organik, mineral yoğun toprakta yetiştirilen ürünler daha alkalileştirici ve daha yüksek vitamin ve mineral içeriğine sahip olduklarından mümkün olduğunca çok organik gıda satın almak da akıllıca olacaktır. Çok yönlü bir alkalin diyetinde bulunan gıdalar: Alkali su içmenin 7 faydası

Yapraklı yeşil sebzeler – örneğin, lahana, pazı, pancar, karahindiba, ıspanak, buğday otu, yonca otu otu vs.
Mantar, domates, avokado, turp, salatalık, brokoli, kekik, sarımsak, zencefil, yeşil fasulye, hindiba, lahana, kereviz, kabak ve kuşkonmaz içeren diğer nişastalı olmayan sebzeler.
Çiğ yiyecekler – Pişmemiş meyve ve sebzelerin biyojenik veya “ömür boyu” olduğu söylenir. Pişirme gıdaların, alkalinize eden mineralleri tüketir. Çiğ gıdalar alımı artırın ve meyve suyu ve hafifçe buharda pişirin meyve ve sebzeleri deneyin. Çiğ gıdalar, yüksek orandaki alkalize edici minerallerin sağlanmasına yardımcı olabileceğinden, çiğ veya az pişmiş ürünlerin (buğulanmış gibi) iyi bir kısmını tüketmeyi deneyin.
Supergıdalar – Örneğin, sebzeler, deniz mahsülleri, kemik suları ve klorofil içeren yeşil toz karışımları. Vücudunuza yardım etmenin 5 yolu
Sağlıklı yağlar – hindistancevizi yağı, zeytinyağı (yabani avlanan balıklarda, çim beslenen sığır eti, gezen tavuk yumurtası, fıstık ve tohumlar
Nişastalı bitkiler – tatlı patates, şalgam ve pancar gibi.
Badem, armut fıstığı, pek çok fasulye gibi bitki proteinleri iyi seçimlerdir.
Çoğu meyve – Gariptir ki, greyfurt ve domates gibi asitli meyveler vücutta asidite oluşturmazlar. Tam tersini yapar ve alkalin bir ortama katkıda bulunurlar. Turunçgiller, hurmalar ve kuru üzümlerin hepsi çok alkalize olur ve asidozu önlemeye yardımcı olabilir.
Yeşil içecekler (sebze suları) – Yeşil sebzelerden ve otlardan oluşan toz halindeki içeceklere alkalin oluşturan gıdalar ve klorofil yüklenir. Klorofil yapısal olarak kendi kanımızla benzerdir ve kanı alkalize eder.
Elma sirkesi – ACV asitli tadı ancak aslında pH dengesini düzeltmesine yardımcı olabilir.
Mevcut sağlık durumunuza ve hedeflerinize bağlı olarak, alkalize edici, çok düşük karbonhidrik ketogenik bir diyet uygulayarak asitliğin tersine çevrilmesi ile daha da başarılı olabilirsiniz.

Yüksek proteinli gıdaların çoğu asit oluşturma özelliğidir, bu nedenle ve ve hayvansal gıdaları çok yiyorsanız, bunları alkalileştirici bitki gıdalarıyla dengelemek önemlidir. Düşük karbonhidratlı bir diyet izliyorsanız ve asitliği azaltmak için adımlar atıyorsanız, yukarıda bahsedilen yiyecekleri yiyebilir ve aynı zamanda bazı baklagiller, fasülye, fıstık ile birlikte az miktarda nişastalı bitkiler de yenilebilir.

3. Alkalin Suyu İçecek
Su, 6.5’in altındaki bir pH seviyesine sahip olduğunda, “asidik, yumuşak ve aşındırıcı” olarak kabul edilir; bu, akiferler, sıhhi tesisat armatürleri ve borulardan demir, manganez, bakır, kurşun ve çinko gibi metal iyonlarını potansiyel olarak sızıntıya uğratabileceği anlamına gelir artı bazı toksik metaller içerir ve ekşi bir tada sahiptir. Asitik (düşük pH) suyun sorununun tedavisinde en iyi yol, pH’ı yükselten bir nötrleştirici kullanmaktır.

Araştırmalar, uzun süreli insan tüketimi için alkalin iyonize edilmiş suyun ideal pH düzeyinin 8.5 ila 9.5 arasında olduğunu ortaya koymaktadır. Suya pH damlası, limon veya kireç veya gazlı soda eklemek alkaliliği de arttırır. Böylece suyun pH değeri 9-11 arasında olur.

4. Uyuşturucu, Toksinler ve Kimyasallara Maruziyeti Azaltın
Birçok farklı ilaç, kimyasal madde, kirletici madde ve toksin, alkol, kafein, asetazolamid , opioidler, sedatifler, karbonik anhidraz inhibitörleri, non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar ve aspirin içeren ürünler gibi pH dengesini bozabilir ve asiditeye katkıda bulunur.

Düzenli olarak bu ilaçlara güvenmenize neden olan altta yatan sağlık koşullarına dikkat etmek önemlidir. Örneğin, uyku eksikliği, stres, yerleşik yaşam tarzı veya hatta alerji sağlık sorunlarınıza katkıda bulunabilir mi? ilaçlara veya bağımlılıklara ihtiyacınızı doğal olarak azaltmak için ne tür önlemler alabileceğinizi belirlemeye çalışın. Eğer çok fazla hava kirliliği olan bir ortamda yaşıyorsanız veya çalışıyorsanız, mümkün olduğunca kendinizi korumak için adım atın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.