Dolaşım Sisteminizin Bozulduğunu Gösteren 15 Uyarı

0

Kan, oksijeni ve besinleri vücudun diğer kısımlarına taşıdığı için, dolaşım sistemindeki bir arıza, bir kişinin sağlığının çeşitli şekillerde bozulmasına neden olabilir.

Kötü kan dolaşımının ortak belirtileri olan aşağıdaki on beş uyarı işaretine bir göz atın.

1. Bacaklarda Uyuşma
Kan akışının kesilmesi nedeniyle vücudunuzun bir kısmının hissinde azalma meydana gelir. Sık sık uyuşma hissediyorsanız ciddi bir dolaşım probleminin göstergesi olabilir.

2. Azalmış Bilişsel Yetenek
Vücudunuzun başka bir parçası gibi, beyninizin düzgün çalışması için sağlıklı bir kan kaynağına ihtiyacı vardır. Kan dolaşımı yavaşladığında, zihinsel yetenekleriniz onunla birlikte yavaşlar. Eğer açıkça düşünmekte zorlanıyorsanız veya hafızanızın eskiden olduğu kadar iyi olmadığını fark ederseniz, dolaşımınızın zayıflığından kaynaklanabilir.

3. İştah Kaybı
Arızalı bir dolaşım sisteminin daha az belirgin bir belirtisi iştah kaybıdır. Gastrointestinal sisteminiz besinleri sindirmek ve bağırsaktan vücudunuzun geri kalanına taşımak için kan ihtiyacı duyar. Kan akışı yavaşladığında, sindirim kolayca bozulabilir. Daha az aç hissedersiniz, ama yeterince yememek metabolizmanızın zarar göreceği anlamına gelir.

4. Açıklanamayan Sindirim Problemleri
Sindirim sisteminde zayıf dolaşım sadece iştah kaybına neden olmaz. Vücudunuzun besinlerden yararlanma yeteneğini de engelleyebilir. Yeterli kan beslemesi olmadan, yediğiniz yiyecekler tamamen sindirilmeden sisteminizden geçerek bulantı, gevşek bağırsak hareketleri veya kolayca yanlış teşhis edilebilecek ve dolayısıyla tedavi edilmeyen diğer sindirim sorunlarına yol açacaktır.

5. Sık Tükenme
Dolaşım sisteminiz yavaşladığında, artık vücutta oksijen, vitamin ve mineralleri taşıma kapasitesine sahip değildir. Besinle beslenen kanın uygun şekilde beslenmesi olmadan, tüm vücudunuz koruma moduna girer ve vücut enerji tasarrufu yapmaya başlar. Bu enerjinin korunmasının sonucu, günlük olarak bitkin hissedersiniz ve günlük işleri yerine getirmekte zorlanırsınız.

6. Zayıf Bağışıklık Sistemi
Dolaşım sistemi, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasından doğrudan sorumludur. Yetersiz dolaşımınız olduğunda, vücudunuzun enfeksiyonla savaşmak için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller, sağlıklı bir dolaşım sistemi yoluyla olabileceği kadar hızlı veya yeterince miktarda alınamaz. Ek olarak, zayıf dolaşımla sıkça karşılaşan sindirim bozuklukları nedeniyle, vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirici enzimleri sentezlemek için ihtiyaç duyduğu bazı mineraller ve amino asitler kısa sürede sağlanamaz.

7. Göğüs sıkışması
Dolaşım bozukluğunuz olduğunda, kalbe normalde gerektiği kadar kan akışı olmaz. Bu, göğsünüzde sıkışma veya basınç artışı hissetmenize neden olabilir – anjin gibi bilinen bir semptom. Basınç ve ağrı rastgele gelip geçse de, dolaşım sisteminin gerektiği gibi çalışmadığından emin olun.

8. Libido Kaybı
Kötü dolaşım, üreme sistemi ile de problemlere yol açabilir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda, üreme organlarının düzgün çalışması için çok fazla kana ihtiyacı vardır ve bunu almazlar, her şey kapanmaya başlar. Kadınlarda, dolaşım bozukluğu düzensiz aylık döngüler veya doğurganlık sorunları olarak ortaya çıkabilirken, erkekler vücutlarının yatak odasında aniden işbirliği yapmadığını fark edebilir. Dahası, her iki cinste de zayıf dolaşımın sonucu libido kaybı yaşanabilir.

9. Soğuk uzuvlar
Dolaşım bozukluğunuz varsa, kanınız, parmaklarınız ve ayak parmaklarınız gibi vücudunuzun en uzak noktalarına gitmekte zorlanır. Bunun için el ve ayaklarda üşümeler başlar.

10. Cilt Rengi
Elleriniz ve ayaklarınız yeterli miktarda oksijenli kan almazsa, vücudunuzun bu bölgelerini kaplayan cildin renginde de değişiklik olur. Mavi veya mor renk dolaşım bozukluğunun göstergesidir.

11. Gözlerin Altında Koyu halkalar
Göz altındaki alanların koyu ve şiş olmasının farklı nedenleri olsa da dolaşım bozukluğunun da bir sonucu olabilir. Bunu anlamak için gözlerinizin koyu ve şiş olan bölümlerine nazikçe parmaklarınızla bastırın. Parmağınızı götürdüğünüzde alan daha açık görünüyorsa, ikinci veya üçüncüden sonra yavaşça tekrar kararırsa, bunun nedeni büyük olasılıkla dolaşımla ilgilidir.

12. Saç ve tırnak kırılması
Dolaşım bozukluğu sebebiyle kan akışı iyi olmayınca saç ve tırnaklarınız da kırılgan hale gelebilir. Tırnaklarınızı çok daha kolay bir şekilde kırıldığını fark ederseniz veya saçlarınız sürekli kırılıyorsa kötü dolaşım suçlu olabilir.

13. Ayakların ve Ellerin Şişmesi
Aşırı durumlarda, zayıf dolaşım eller ve ayaklarda şişmeye neden olabilir – besin dengesizliklerinin ve vücudun ait olduğu kan damarlarına sıvı tutmamasının doğrudan bir sonucudur. Dolaşım sistemi arızalandığında, sıvı ekstremitelerde sarkabilir ve çevreleyen dokulara yerleşerek şişmiş gibi görünebilir.

14. Bacak ülserleri
Başka bir nedene kolayca atfedilebilecek zayıf dolaşımın bir başka belirtisi, ayak bilekleri ve dizler etrafında gelişebilen döküntü benzeri ülserlerdir. Bacaklarınızda ağrıyan ya da gitmeyen iltihaplı cilt lekelerini görmeye başlarsanız, dolaşım sisteminizin tehlikede olduğuna dair bir işaret olabilir.

15. Varisli Damarlar
Ülserlere ek olarak, zayıf dolaşım, bacaklarınızdaki derinin hemen altındaki damarların şişmesine, bükülmesine ve çok görülebilir olmasına neden olabilir. Bu mavi ve mor varisli damarlar olarak bilinir ayrıca kaşıntılı veya ağrılı da olabilirler.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.