Domates Suyunun Faydaları Nelerdir?

0

Domates, içerdiği likopin ile kanser başta olmak üzere birçok hastalıktan koruyucu ve tedavi edici özellik gösterir. Domates suyu da bir o kadar faydalı. Mutfağımızda, yemeklerde, salatalarda, turşuda bu kadar çok kullandığımız domatesin yararlarını duyunca artık daha çok tüketmeye başlayacaksınız. Kuru domates Nasıl Yapılır? Nasıl Saklanır?

Domates suyu, domatesin suyunun çıkarılması ile elde edilir.  Çeşitli yararları mevcuttur.

Böbrekleri çalıştırdığı için üre ve ürik asitleri dışarı atar, dolaşımı hızlandırır.

İçerdiği yoğun C vitamini ile oldukça yararlı olup cildi de güzelleştirir. Cilde tazelik ve pembemsilik verir. Ezilen Domatesler Nasıl Değerlendirilir?

Domates suyu, damarları yumuşatır, fazla idrarın dışarı atılmasını kolaylaştırır. Safra ve böbrek taşlarının kolay düşmesini sağlar.  Kandaki yapıları güçlendirerek, kan seviyesini artırır. Anemiyi azaltır.

Kandaki iltihap oranını azaltır. Felç geçirme, katarakt olma ve kansere yakalanma riskini en aza indirir.

Bünyesi zayıf olanlar, kilo almak isteyenler için de domates suyu iştah açıcı özelliği gösterir.

Kalp ve mide rahatsızlıklarında da oldukça iyi bir ecza deposu olan domates suyu, kalp damarlarını besler ve güçlendirir.

İçerdiği yoğun mineral ve vitaminler ile oldukça yararlı olan bu sebze kalp ve damar dostudur. Sık sık yemeklerde ve taze olarak tüketebilirsiniz. Kış İçin Domates Püresi Nasıl Hazırlanır?

 


Share.

About Author

Comments are closed.