Domates Suyunun Faydaları

0

İçerdiği A, B1, B2, B5, B6, C ve K vitaminleriyle fosfor, magnezyum ve demir mineralleriyle çok besleyici bir kaynak olan domates suyunun faydaları oldukça fazladır.

 

A ve C vitamini içeriği zengin olan domates suyu bağışıklık sistemini kuvvetlendirme, gözle ilgili rahatsızlıkların önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Bu iki vitamin ayrıca dişlerin ve kemik yapısının güçlenmesine de katkı sağlar.

 

Düşük sodyum değeri ve yüksek oranda lif içermesiyle vücudun zayıf düşmesini engeller, tokluk hissi yaratmaktadır. İhtiyaç duyulan kaloriyi ve besinleri de domates suyu sayesinde vücut karşılamaktadır. Metabolizmayı düzene sokar ve bu da kilo verilmesinde etkili olur.

 

Antioksidan seviyesi yüksek olan domates suyu serbest radikallerin atılımını kolaylaştırır. Böylelikle enerji seviyeniz yükselecektir.

 

İçeriğindeki likopenin ile prostat kanseri riskini azaltmakta, kardiyovasküler sağlığı düzene sokmaktadır. Domates suyunun yapılan araştırmalarla kardiyovasküler riskini %30 oranda azalttığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanında su ve lifler ile kolon sağlını korur.

 

Folat, niasin, potasyum ve B6 sayesinde kalpte görülen rahatsızlıkların engellenmesinde yardımcıdır. Kalp sağlığına zarar veren bir kimyasal madde olan homosistein seviyesinin düzeltilmesine olanak tanır.

 

İçeriğindeki K vitaminiyle kemik yapısına doğal bir koruma sağlar. K vitamini kemik sağlığı için en önemli vitamindir.

 

Cilt sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir domates suyu. Düzenli şekilde tüketilirse cildin güzelleşmesini ve canlanmasını sağlamaktadır. Bazı araştırmalar göstermiştir ki günde 2 porsiyon kadar domates suyu tüketmek aknelerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

 

Domates suyu cilde dıştan da uygulanabilmektedir. Bunun için 2-4 damla limon suyuyla 1 yemek kaşıklık domates suyunu karıştırarak cildinize bir pamukla sürmeli ve 10-15 dakika sonra cildinizi ılık suyla temizlemelisiniz. Bu işlem gözeneklerin daraltılmasında etkili olacaktır.

 

Donuk bir cildin canlandırılması için ise domates suyu ve balı karıştırarak yüzünüze sürmelisiniz. 15 dakika sonra kuruyan karışımı hassas bir cilt temizleyicisi ve ılık suyla arındırmalısınız.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.