Domates Suyunun Sağlığa Yararları

0

Domates içerdiği mineral ve vitaminler açısından sağlığımıza oldukça fayda sağlayan besinlerden biri. K, A, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri fosfor, demir ve magnezyum içeriklerini barındırır. Domates suyu aynı zamanda sağlık ve güzellik açısından ideal içecekler arasında yer alır. Domates suyu tüketimi pek yaygın olmamakla birlikte A ve C vitaminlerini yüksek düzeyde bulunduruyor. Bu vitaminler vücuttaki bağışıklık sisteminin en güçlendiricisi olarak kabul edilmektedir. Domates suyu görme bozukluklarına bağlı hastalıkların önlenmesine, kemik ve diş sağlığının gelişmesine yardımcı olur.

Kolon hastalıklarında etkin önleyicilerden biri

Domates suyu yapılan araştırmalar sonucu içeriğindeki likopen maddesinin prostat kanserlerinde çok etkin ve önleyici bir madde olduğu kanıtlanmıştır. Domatesteki liflerin kolon hastalıklarında koruyucu özelliğinin destek sağladığı biliniyor. İçindeki düşük oranlı sodyum ve yüksek miktarda liflerle vücudun direncini ayakta tutan domates suyu tokluk hissi sağlayarak fazla kilo almaya engel olan sıvılardan biridir. Domates suyu sayesinde metabolizma gereksinim duyduğu kalori düzeyini ve besinleri karşılamada önemli görevler üstlenir.

Vücudun enerjik ve zinde kalmasını sağlıyor

Domates suyu içerdiği pek çok antioksidanlar sayesinde vücuttaki serbest radikallerden arınmada en etken maddelerden biridir. Bu özelliği sayesinde vücudun daha enerjik ve genç kalınmasını sağlamaktadır. Domates suyu içindeki nisain, folat, B6 vitamini ve potasyum bileşenleriyle kalp rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte kalp sağlığında zararlı etkilere neden olan homosistein düzeylerinin iyileştirilmesinde yardımcı olur. Bu sayede kardiyovasküler sağlığının tedavisinde önemli bir besinlerden biridir. Domates suyu aynı zamanda kemik sağlığına iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Sağlığa olan faydalarıyla bilinen domates suyu vücudun iç kısmına verdiği faydalar kadar dış kısmında da etkenlik sağlayan bir besin olarak bilinir. Düzenli periyotlarda tüketilen domates suyu cilt sağlığı için iyileştirici özellikler taşır. İçindeki A ve C vitaminleriyle kuruyan ve donukluk kazanmış ciltleri canlandırma fonksiyonlarına sahiptir.

Vitamin ve mineral deposu

Domates suyu tüketimi görme gücüne yardımcı olmakla birlikte saç sağlığında oldukça faydalıdır. Düzenli tüketildiğinde saçların uzamasını ve daha parlak görünüme kavuşmasını sağlar. 100 gram domates suyu; 2,5 gram şeker, 95 gram su, 14 mg. C vitamini, 237 mg. potasyum, 0,54 mg. E vitamini, 3,9 mg. karbonhidrat, 0,2 gram. Yağ, A vitamini, B vitamini, K vitaminleri ve fosfor,magnezyum,demir minerallerini içermektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.