Dondurulmuş Çilek Sağlıklı mı?

0

Taze çilek sağlıklı bir beslenmeye katkı sağlar. Dondurulmuş çileklerin sağlık değeri, seçtiğiniz türe göre değişir. Şekersiz dondurulmuş çilekler, taze olarak aynı besinlerin çoğunu sağlarlar ve faydaları yıl boyunca korunur. Ancak, tatlandırılmış versiyonlar çok fazla şeker almanıza neden olabilir. Çilekleri Neden Sirkede Bekletmelisiniz

Besinler
Bir bardak çözülmüş, şekersiz çilek, 77 kalori sağlar ve yağ içermez. 2.000 kalorili bir diyette C vitamini için önerilen miktarın yüzde 150’sinden fazlasını içeriyor. Çilekler ayrıca K vitamini, folat ve manganez kaynağıdır. Şekersiz, donmuş çilekleri cips veya şeker gibi daha yüksek kalorili atıştırmalıklar yerine almak kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, tatlandırılmış çilekleri seçerseniz, fincan başına kalori sayısı 199 kaloriye çıkar.

Lif
Hem tatlandırılmış hem de şekersiz çilekte kap başına 5 gram lif vardır. Lif, kabızlığın önlenmesine, kolon sağlığının desteklenmesine ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilir. Tıp Enstitüsü, kadınların günde en az 25 gram lif tüketmelerini ve erkekler için 38 gram yemelerini önerir. Çilek Turşusunu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Şeker Endişeleri
Bir fincan şekersiz çilek, 10 g doğal şekerler içerir. Aynı boyutta tatlandırılmış çileklerin porsiyonunda, 47 gram şeker bulunur. Yani fincan başına 9 çay kaşığı ilave şeker. Amerikan Kalp Birliği, kadınlar için günde 6 çay kaşığı, erkekler için günde 9 çay kaşığı şekere sınırlandırılmasını önermektedir. Şekersiz çileklerdeki doğal şeker bu limite dahil değildir, ancak şekerli, dondurulmuş çileklerin size bir günde almanız gerekenden daha fazla şeker sağlar.

Önemli
Dondurulmuş meyveler olgunluk zirvesinde paketlenir. Uzak bölgelere gelen taze çilekler tam olarak olgunlaşmadan önce toplanabilir, bu da besin potansiyellerine ulaşmalarını engelleyebilir. Taşıma sırasında, bu meyveler ayrıca sıcağa ve ışığa maruz kalma nedeniyle besinlerde bozulma yaşayabilir.Kış Aylarında Donmuş Çilekler Nasıl Kullanılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.