Dudak Karıncalanmaları İçin Ev Çözümleri

0

Dudaklarınızda, uyuşma, karıncalanma hissi yaşıyor musunuz? Karıncalanmanın nedeni kan damarları ya da sinirler olabilir. Bu gibi durumlarda evde doğal çözümlerle sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Birkaç günden uzun süren dudaklardaki karıncalanmaların altında tıbbi bir sorun olabilir. O nedenle doktora başvurmakta fayda olabilir. Ancak her zaman doktora gitmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir. Kan damarları ya da sinirlerden kaynaklı bir karıncalanma yaşıyor olabilirsiniz.

Ayrıca, alerjiniz olan bir şey yediniz mi? Daha önce hiç denemediğiniz yeni bir ruj veya dudak kremi kullandınız mı? Dudak karıncalanmalarının nedeni bunlar da olabilir.

Dudağınızdaki karıncalanma nedeniyle endişelenecek bir şey olup olmadığını belirlemek için, aşağıdaki ev ilaçlarından bazılarını deneyebilirsiniz. Eğer ev ilaçları kullanmanıza rağmen karıncalanma sorunu devam ediyorsa, bir doktora başvurmanız gerekebilir.

Dengeli ve sağlıklı beslenin
Beslenme bozuklukları vücutta farklı sorunlara neden olabilir, karıncalanmalar da bunlardan biridir. O nedenle günlük beslenmenizde vitamin ve mineraller, potasyum, kalsiyum ve B vitaminleri açısından zengin olan gıdalara yer verin. Bunların hepsi, sinirlerin iyi şekilde çalışmasını sağlar.

Diyet yapmaktan kaçının
Kilo vermek için dengesiz beslenme ve ağır sporlara yüklenme, vücutta problemlere yol açabilir. Ayrıca, kan şekerinizin düşmesine ve dudaklarınızda karıncalanma gibi sorunları ortaya çıkarabilir.

Alerjenlerden uzak durun
Bazı gıdalara alerjiniz varsa, onlardan uzak durmaya çalışın. Alerjiye neden olan yiyecekler, dudaklarda da sorun çıkmasına sebep olabilir.

Taze fesleğen yaprakları çiğneyin
Dudaklarınızdaki karıncalanmaların nedeni enfeksiyon olabilir. Eğer enfeksiyondan şüpheleniyorsanız, birkaç taze fesleğen yaprağı çiğnemeyi deneyin. Fesleğen yağraklarından çıkan suyun bir süre ağzınızda kalmasına izin verin. Fesleğen, enfeksiyonu kontrol altında tutabilen süper yatıştırıcı, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Nane yağı uygulayın
Dudaklarınızda karıncalanma hissinin olduğu bölgeye biraz nane uçucu yağı sürebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.