Düzenli Egzersizin 6 İnanılmaz Faydası

0

Egzersizin sizin için iyi olduğu bir sır değildir, ancak kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi büyük katillerin riskini azalttığını duymaktan başka, bizim için ne denli önemli olduğunu bilmeyiz.

İşte egzersizin bize sağladığı yararlar…

Mutlu hissetmenizi sağlar
Bu son zamanlarda daha fazla konuşulan bir gerçektir, ancak egzersiz ruh halinizi düzeltebilir ve anti-depresanlar kadar etkili bir şekilde işe yarayabilir. Depresyon belirtilerini azaltmak için daha sağlıklı ve daha doğal bir yoldur ve diğer tedavi biçimlerinin kötü yan etkilerine sahip değildir. Sadece yarım saatlik bir yürüyüşe çıkmak ruhunuzu düzeltmek ve endorfinlerinizi kaldırmak için yeterlidir. Bunun için hafta 350 kalori harcanmalı, aktivi biraz terlemeyi de beraberinden getirmeli.

Nasıl çalışır: Egzersiz, beynin belirli bölgelerinde, depresyondan etkilenen, teşhis edilen veya sadece mavi hissettiği nöronların büyümesini uyarır. Ayrıca, ruh halini iyileştirmeye ve anksiyeteyi azaltmaya dönüşen beyin kimyasal GABA’sını artırmaya da yardımcı olabilir.

Enerjinizi arttırır
Egzersiz yapmanın sizi canlandıracağını hiç fark ettiniz mi, ama bütün gün yatakta yatarsanız, halsiz ve hasta hissedersiniz? Yanan enerjinin size enerji vereceğini düşünmek biraz garip görünüyor, ama bunu arttırmanın en iyi yollarından biri.

Nasıl çalışır: Düzenli fiziksel aktivite kas gücünüzü artırır ve dayanıklılığınızı artırır. Oksijen ve her türlü iyi besinleri dokularınıza gönderir ve kardiyovaskülerize yardımcı olur. Sistem daha verimli çalışır ve kalbiniz iyi çalıştığında siz de enerjik olursunuz.

Egzersiz, cinsel yaşamı iyileştirir:
Cinsel yaşamınız için ruh halininin iyi olmadığını düşünüyorsanız egzersiz size yeniden kıvılcım sağlayabilir. Düzenli fiziksel aktivite, enerjiyi artırır ve her şeyden daha iyi hissetmenizi sağlar – her ikisi de cinsel yaşamınız için olumludur. Aynı zamanda, kadınlarda uyarılmayı ve erkeklerde testosteronu artırır.

Nasıl çalışır: Egzersiz, muhtemelen daha iyi dolaşım, daha iyi bir duygudurum ve fiziksel görünümden daha memnun olmanın bir kombinasyonu nedeniyle, kadınlar için uyarılmayı arttırdığı gösterilmiştir. Düzenli egzersiz yapan erkeklerin, egzersiz yapmayan erkeklere göre erektil disfonksiyonda problem yaşamaları daha az olasıdır çünkü dolaşım ve kan akışını iyileştirir.

Egzersiz daha iyi uyumanıza yardımcı olur 
Egzersiz size enerji verir ve uykuya dalmanıza, uykuda kalmanıza ve daha iyi uyuyabilmenize yardımcı olur ve bu yüzden yenilenmenize yardımcı olur. Yatmaya çok yakın egzersiz yapmayın.

Nasıl çalışır: Egzersiz, zihninizi ve bedeninizi çalıştırır ve bu nedenle sizi yorulmanızı sağlar. Daha iyi ve daha derin uyku sizi tazeler.

Alıştırma, öğrenmeyi geliştirir:
Yeni bir beceri kazanma ya da sınıfta bir kavramada sorun mu yaşıyorsunuz? Vücudunuzu egzersiz yaparken, daha iyi öğrenmenize yardımcı olabilecek bir beyin desteği alırsınız, dans sınıfı gibi daha “karmaşık” aktivitelerin en iyi sonuçları.

Nasıl çalışır: Fiziksel aktivite, büyüme faktörleri olarak adlandırılan beyin kimyasallarını arttırır. Büyüme faktörleri, yeni beyin hücrelerini yaratmanın ve öğrenmemize yardımcı olan mevcut beyin hücreleri arasında yeni bağlantılar kurmanın yardımıdır.

Egzersiz, zihni çalıştırır:
Çalıştığın zaman, zihin fonksiyonunu ve aynı zamanda vücut fonksiyonunu geliştirirsin. Düzenli etkinlik, bahçecilik ya da kısa yürüyüşler gibi daha az yoğun olan şeyler, hafıza kaybını önlemeye yardımcı olur ve kelime hazinesi becerisini muhafaza eder.

Nasıl çalışır: Egzersiz, fiziksel olarak olduğu kadar fizyolojik olarak da faydalıdır. Beyin plastisitesini veya adapte etme ve değiştirme yeteneğini arttırır, bu da özellikle beyin ve öğrenme için hayati önem taşıyan bir kısım olan hipokampüste kan akışının ve sinirsel nöronal direncin artmasını sağlar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.