Eğrelti Otunun Olağanüstü Tıbbi Yararları

0

Eğrelti otu, Karadeniz bölgesinde oldukça fazla yetişir. Nemli, asidik toprakta ve az güneş ışığının bulunduğu yerlerde gelişmeyi çok sever. Geleneksel şifacılar tarafından küçük yaralardan kabızlığa, soğuk algınlığına kadar birçok sağlık sorununu önlemek ve tedavi etmek için kullanılır.

Eğrelti otunun yaprakları ve kökleri, çoğu zaman çay olarak tüketilir. Ancak tadı ve kokusu içmek için pek de sevilmez. Bazı durumlarda, çeşitli kısımlarında bulunan bileşikler özütlenir ve güçlü tentürler olarak kullanılır.

Eğrelti otunun kullanım alanları

Paraziter solucanlar
Geleneksel olarak, bağırsaklardaki parazitik solucanların uzaklaştırılması için yaprakları ve kökleri ağızdan verilir. Bu istenmeyen organizmaları ortadan kaldırılabilir ve yumurtlamaları önlenebilir.

Kabızlık sorunu
Eğrelti otu kabızlık problemi yaşayanlar tarafından kaynatılarak içilebilir. Müshil özellikleri sayesinde, kolondaki sindirim yan ürünlerinin uzaklaştırılması kolaylaştırılabilir.

Sindirim problemleri
Kabızlık dışında, eğrelti otu çayı sindirim sistemi ile ilgili birkaç sorunu gidermek için kullanılabilir. Hazımsızlık sorunu yaşayanlar tarafından alınabilir. Yağın sindirilmesinde ve çeşitli yağda çözünen vitaminlerin emiliminde safraya yardımcı olmak için tüketilebilir.

İdrar yolu enfeksiyonları
Eğrelti otunun yaprakları ve kökünden yapılan çay, idrar yolu enfeksiyonlarından muzdarip olanlar tarafından alınabilir. Çünkü ürin üretimini artırarak üriner sistemdeki bakterileri temizler.

Solunum sistemi sorunları
Eğrelti otunun en popüler geleneksel kullanımlarından biri, solunum sistemi ile ilgili çeşitli problemlerin yönetimi içindir. Örneğin, soğuk algınlığı, öksürük ve grip semptomlarının giderilmesi için çay formunda alınabilir. Ayrıca astım ve bronşit ile baş etmek için de eğrelti otu kullanılabilir.

Vücut ağrıları
Eğrelti otunu çay formunda almak, baş ağrısı için popüler bir ilaçtır. Ayrıca eklem ve kas ağrılarına karşı harika bir şekilde çalışır.

Enfeksiyon riski
Eğrelti otunun kökleri, mükemmel antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve bu nedenle, küçük yaralar ve yanıklar için sıkça kullanılır. Kökleri toz haline getirilerek yaralara uygulanabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.