Egzama için Evde 10 Çözüm

0

Egzamada kırmızı, pul pul döküntüler cildi istila ederler; çılgınca kaşınırlar. Bu kronik enflamatuar durum (ayrıca atopik dermatit olarak da adlandırılır) iyileştirilemez ve periyodik olarak patlar ve sonra azalır. Ancak süper basit yaşam tarzı değişiklikleri ve ev ilaçlarıyla egzemanın alevlenmesi sırasında semptomlarınızı hafifletebilirsiniz. İşte yapabileceğiniz uygulamalar…

Hindistan cevizi yağı kullanın
Pişirmede mükemmeldir ve … cilt bakımı? Egzama patlamasının en büyük nedenlerinden biri cildin kuru olmasıdır. Hindistan cevizi yağı büyük bir nemlendirici olabilir ve hatta bazı antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkilere sahip olabilir. Egzema geçiren insanlar ciltlerinde daha yüksek miktarda bakteri bulma eğilimi gösterirler ve bakteri egzamayı daha da kötüleştirebilir. Elinizde egzama varsa neler yapmanız gerekir?

Nemlendirici ile uyuyun
Evinizdeki hava kuru ise, cildiniz de kuru demektir. Özellikle soğuk havalarda cildinizden nem emer ve bu dönemler daha sorunlu geçer. Cildinizin nemini korumasına yardımcı olması için yoğun bir nemlendirici kullanın.

Meditasyon yapmayı dene
Zen olmak, egzema telafisi gibi görünmüyor, özellikle kaşıntı sizi delirttiğinde.. Egzamayı stres tetikliyorsa o zaman meditasyon yapmak işe yarayabilir. Saçtaki egzama ile nasıl başa çıkılır?

Spor Yapın
Egzersiz rahatlamanıza yardımcı olabilir. İster koşu bandı isterse açık hava yapacağınız spor stresinizi atmaya faydalı olacaktır. Ancak terledikten sonra mutlaka hemen duş yapın. Cildiniz aşırı ısınması egzemeyi agrasif hale getirebilir.

Ilık duş alın
Duşta olduğunuzda, cildi kurutacak sıcak su kullanmayın. Saçlarınızı, yüzünüzü, kollarınızı, kasıklarını ve ayaklarınızı yıkayın. İhtiyaç yoksa sabun kullanmayın.

Yulaf ezmesi banyoları
Cildiniz tahriş olursa, küvette yulaf ezmesini ıslatarak ciltteki kaşıntının giderilmesine yardımcı olabilirsiniz. Kaşıntı ekzamayı daha da kötüleştirdiğinden, çizilmeye yönelik hareketlerden kaçının. Suyun ılık olması gerektiğini unutmayın. Egzamalı ciltler için yulaf ezmesi maskesi tarifi

Dolabınıza göz atın
Yün gibi kaba kumaşlar egzamayı tetikleyebilir. Bu malzeme deriye sürtünerek tahriş eder. Bunun yerine, pamuk gibi daha nefes alabilen seçenekleri tercih edin.

Kalın bir nemlendirici kullanın
Kuru cilt egzamanın en büyük düşmanı olduğu için düzenli olarak cildin nemlendirilmesi çok önemlidir. Optimal etkililik için, ideal olarak günde birkaç kez nemlendirmeniz gerekir. Krem nemlendiriciler, losyonlardan daha iyidir. Kullandığınız nemlendiricilerin kokusuz olmasına özen gösterin. Duştan çıktıktan sonra 3 dakika içinde cildinizi nemlendirin, bu cildin nemi kilitlemesine yardımcı olur.

Hafif bir çamaşır deterjanı seçin
Kullanacağınız deterjan kokusun ve hafif olması gerekiyor. Cildinizi ajite edecek edecek kimyasal bulunan deterjanlardan kaçının.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.