Egzama Kabartıları İçin Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

0

Hindistan cevizi yağı 25 derecenin altında katılaşır. Beyaz sert bir krem haline gelir. Ancak, hindistan cevizi yağını avuçlarınıza aldığınızda hemen erimeye başlar ve küçük bir miktarı bile büyük bir yağ olur.

Cilt ile temas ettiği anda vücut ısısını emen sıvıya kolayca eriye hindistan cevizi yağını egzamadan etkilenen cildinize losyon gibi uygulayabilirsiniz. Cildi tahriş etmeden nazikçe masaj yapabilirsiniz.

Küçük miktarlarda uygulandığında, yağ neredeyse tamamen cilde nüfuz eder ve yağsız cilt kuruluğu ve pürüzlülüğe kavuşursunuz. Gerekirse tekrarlanan uygulama yapılabilir, ancak hafif egzama için günde iki kez yağ uygulaması cildi nemlendirir.

Hindistan cevizi yağı bandajı
Cildinizin bazı bölümleri çok pürüzlü ise ve çatlamaya eğilimli ise, cildi yumuşatmak için yağ bandajı uygulayın. Bir çorba kaşığı hindistancevizi yağını ısıtın ve içine pamuk pedi koyun. Yağ emdirilmiş pedi sert noktaya yerleştirin ve 15-20 dakika bekletin. Daha sonra, kağıt mendil ile aşırı yağı silin. Bu egzama alevlenmeleri sırasında mükemmel bir tedavidir. Gece yattığınızda kaşıntının olmamasını sağlar. Bu nedenle uykuya dalmakta zorlanan çocuklar için özellikle yararlıdır.

Hindistan cevizi yağı masajı
Egzama ilk olarak bebeklerde ve küçük çocuklarda kırmızımsı bir renk değişikliği ile cildin kuru, çatlaklaması şeklinde ortaya çıkar.

Sıcak olana kadar 3-4 yemek kaşığı hindistancevizi yağını ısıtın ve vücut sıcaklığına gelinceye kadar soğumaya bırakın. Yanaklar, boyun, karın, dirsekler, dizler, eller ve ayaklar gibi egzama eğilimli bölgelere özellikle dikkat ederek her yere uygulayın. Yavaşça dairesel hareketle masaj yapın. Yağın vücutta 20-30 dakika kalmasını sağlayın. Daha sonra yağı ılık su ve hindistan cevizi yağı bazlı sabun veya başka yumuşak sabunla yıkayın.

Banyo yağı
Büyük çocuklarda ve yetişkinlerde yaygın egzama, 3-5 yemek kaşığı hindistancevizi yağının eklenebileceği, sıcak su banyosu ile tedavi edilebilir. Ayrıca ek terapötik değeri olan kokulu bir banyo için lavanta veya çay ağacı gibi 5 damla cilt dostu esansiyel yağı da ekleyebilirsiniz .

Banyo suyunun ciltte doğal olarak kurumasını sağlayın veya yumuşak bir havluyla fazla suyu alın. Bu banyo, cildi yumuşak ve esnek yapacak ve kaşıntıları da önleyecektir.

Diyet takviyesi
Egzama, diyetle biraz ilintilidir. Egzamanın alevlenmesine yol açan yiyecek maddelerini tanımlamak oldukça zor olsa da, bilinen gıda alerjenlerinden kaçınmak genellikle durumun kontrol edilmesine yardımcı olur. Yumurta alerjisi olan kişiler, her türden yumurtadan kaçınıldığı zaman, genellikle uzun süreli bir iyileşme yaşarlar. Aksine, hindistancevizi yağının alınması, muhtemelen bağışıklık modülasyonu etkisine bağlı olarak yardımcı görünmektedir.

Çocuklar, günde 1-3 çay kaşığı hindistan cevizi yağı alabilir. Gevşek veya sık dışkılama hareketleri başlangıçta deneyimlenebilir, ancak vücut ona alışınca çözülür.

Yağ çekme
Bu, insanların cilt lekelerini temizlemek için etkili şekilde kullandığı eski bir detoksifikasyon tekniğidir. Ağızda bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağının çevrilmesi demektir. 20 dakika boyunca ağızda tutulmalı ve ağız içinde gezdirilmelidir. İdeal olarak sabahları aç karnına yapılır.

Yağ çekme akne, egzama, sedef hastalığı ve sinüziti temizlediği ve diş sağlığını koruduğu bilinmektedir. Hindistan cevizi yağı, diğer alternatif susam yağıyla karşılaştırıldığında, hafif tadı nedeniyle yağ çekmede en iyi seçenektir. Bir çay kaşığı sıcak, sıvı hindistancevizi yağı ile başlayın ve miktarı kademeli olarak artırın. Yağı çıkardıktan sonra ağzınızı ılık tuzlu su ile yıkamak en iyisidir. Hatırlanması gereken önemli bir şey, yağı kesinlikle yutmalın. Bu yüzden bu çocuklar için uygun bir prosedür değildir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.