Egzamanız Varsa Her Zaman Yapmanız Gereken 10 Şey

0

Önce dirsekler, dizler veya ellerinizde iltihaplı kırmızı bir yama görülür. Daha sonra, dayanılmaz kaşıntı derinizin çizilmesine neden olur. Ardından sürekli kaşıma cildinizde daha fazla hasar getirir ve yara gibi olmaya başlar.

“Egzama” aslında spesifik tiplere ayrılırken, en yaygın tür olan atopik dermatit de kroniktir.

Uzmanlar, egzamanın aslında bağışıklık sistemiyle ilgili olduğunu savunuyor. Hastalar cilt bariyerinde bir kusura sahip olmalarına ek olarak aşırı aktif bir bağışıklık sistemine sahiptir. Bu biyolojik fark, cildin hem kuruması hem de çevrede bulunan alerjenlere ve tahrişlere karşı daha duyarlı olmasını sağlar ve alevlenmeleri tetikler. Doğal egzama kremi nasıl yapılır?

Hangi tür egzamalarla uğraşıyorsanız, kesin bir “tedavi” yoktur. Doktorlar genellikle iltihap yatıştırmaya yardımcı olmak için bir oral veya topikal ilaç reçete veriyor. Peki siz bu konuda ne yapabilirsiniz?

Biraz rahatlama için sizin yapabilecekleriniz

1. KISA, ILIK DUŞ ALIN
Sıcak ve uzun duşlar cildin daha fazla kurumasına neden olur. Bundan dolayı duşlarınız kısa ve ılık olmalıdır. Cildiniz böylece fazla nem kaybetmez. Egzama için evde 10 doğal çözüm

2. SABUNU DIKKATLI KULLANIN
Cildiniz için sabun kullanırken çok dikkatli olun. Sade, kokusuz ürünler kullanın. Sabunu özellikle egzeme olan bölgelere kullanmayın.

3. DUŞTAN ÇIKINCA HEMEN NEMLENDİRİCİ KULLANIN
Duştan ya da banyodan çıktığınız zaman, cildinizi biraz nemli olana kadar bir havluyla durun. Daha sonra üç dakika içinde losyon uygulayarak nemi kapatın. Bu yöntem – “emmek ve mühür” – daha iyi hidrasyonu teşvik edecektir. Elinizde egzama varsa yapmanız gerekenler

4. BIR DEZENFEKTAN BANYOSUNU DENEYIN
Atopik dermatiti olan kişiler enfeksiyonlara eğilimlidir, bu nedenle örneğin klorlu havuz cildi dezenfekte etmeye yardımcı olabilir. Haftada bir veya iki kez, küvete bir bardak sirke ilave edin ve 10 dakika içinde yatın.

5. HINDISTAN CEVIZI YAĞINA BIR ŞANS VERIN
Hindistancevizi yağının anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri cildinize iyi gelecektir. Saçtaki egzama ile nasıl başa çıkılır?

6. NEMLENDIRICIYE YATIRIM YAPIN
Kış mevsiminde kuru hava alevlenmeyi tetikleyebileceğinden, evinizde nemi tutmak, cildinizi daha fazla nemlendirmeye yardımcı olabilir.

7. STRES SEVIYELERINI IZLEYIN
Stresin akılv e cilt sağlığı üzerinde etkileri artık biliniyor. Bol bol uyku endişe ve kaygıyı gidermektedir. Bu da cildinizin iyileşmesine yardımcı olabilir. Egzamalı ciltler için yulaf maskesi tarifi

8. TAKVIYELERI VEYA VITAMINLERI DİKKATLİ ALIN
Yapılan çalışmalar bazı vitamin ve takviyelerin egzamayı arttırdığını ortaya koyuyor. Bundan dolayı vitamin ve takviye kullanırken dikkatli olun ve gözlem yapın.

9. YEMEKLERİNİZE DİKKAT EDİN
Egzama hastalarının gıda alerjisine sahip olma ihtimalleri daha yüksektir, uzmanlar, gıdalarla birlikte artan egzama türlerinin zor olduğunu belirtiyorlar. Ne yediğinizi izlemek olası bağlantıları daha net hale getirebilir.

10. IŞIK TERAPISINI DÜŞÜNÜN
Ulusal Egzama Derneği’ne göre egzama olan kişilerin yaklaşık% 70’i fototerapi ile iyileşme görmektedir. Doktorlar genellikle UVB ışığını haftada bir ya da iki kez bir seferde birkaç dakika süreyle uygularlar. Bu kesin bir çalışma olmasa bile cildinizde yarar görüyorsanız uygulayabilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.