Egzamaya Etkili 6 Anti-Inflamatuar Uçucu Yağ

0

Enflamasyon, vücut dokusunda kızarıklık, şişme, ağrı ve hassasiyet olarak tanımlanır. Normalde, yaralanma, enfeksiyon veya kimyasal irritanlara karşı koruyucu bir cevaptır. Vücudun zararlı bir olay yaşadığı zaman, etkilenen bölgeye bir bağışıklık hücresi filosu gönderilir ve bu da kan damarlarının genişlemesine ve böylece daha fazla kanın yaralı alana girmesine neden olur. Savunma hücreleri, iyileşme sürecine yardımcı olmak için kan içinde taşınırken, belirli hormonlar beyine acı verir.

Çoğu durumda inflamasyon harika bir iyileşme mekanizmasıdır. Bununla birlikte, egzama alevlenmelerinin yanı sıra diğer iltihaplı bozukluklar sırasında, bağışıklık sistemi, aksi halde sağlıklı dokulara yanlışlıkla saldırır.

NSAID’leri egzama tedavisi için uygun uzun vadeli bir yaklaşım değildir, çünkü bu ilaç sınıfı diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve bazen egzama semptomlarını daha da kötüleştirebilir. Yapılan araştırmalara göre bazı yağlar egzama gerçekten çok iyi sonuçlar vermektedir.

1. Kekik
Sıcak ve baharatlı, kekik esansiyel yağı, ağrı, şişlik, enfeksiyon ve iltihaplanmalara karşı doğal bir savunma işlevi gören organik bir bileşik olan karvakrol içerir. Test edilen tüm uçucu yağların en etkileyici özelliği olarak, kekik yağının COX-2 ifadesini% 65 oranında azalttığı görülmüştür.

2. Karanfil
Karanfil, diş hekimlerinin ağrı ve şişmeyi rahatlatmak için antiseptik ve antienflamatuar olarak yaygın olarak kullandıkları bir madde olan % 80-95 eugenol içerir. Odunsu, ılık ve hafif meyveli kokulu karanfil yağı% 40 oranında COX-2 ile bastırılmıştır.

3. Gül
Gül yağının aroması çiçekli, tatlı ve canlandırıcıdır ve anti-depresan ve afrodizyak özellikleri nedeniyle uzun süredir beklemektedir. Bir anti-enflamatuar olarak, ayrıca öjenol içerir ve COX-2’yi% 30 düşürmede etkili olmuştur.

4. Okaliptüs
Okaliptüs yağının birçok şaşırtıcı faydası vardır. Taze ve dünyevi, ana madde, ağız gargaraları, öksürük gidericiler ve böcek öldürücülerinde ticari olarak kullanılan ökaliptoldür. COX-2’nin% 25 oranında geri atılmasına ek olarak, bir başka çalışmada da okaliptüs yağının ağrı kesici ve iltihaplanma için etkili bir tedavi olduğu ortaya çıkmıştır.

5. Rezene
Meyan kökü kokusu ile rezene yağı, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olan anetondur. COX-2 çalışmasında, bu enzimin üretimini% 22 oranında engelleyebildi.

6. Bergamot
Bergamot yağı, enerji verici ve ruh hali artırıcı etkileri ile tanınıyor. COX-2’nin % 21 azaltılmasıyla yapılan ek araştırmalar, bergamot yağının 0.10 mL / kg konsantrasyonda uygulandığında inflamasyonu % 63 oranında azalttığını göstermiştir.


Share.

About Author

Comments are closed.