El Kurutma Makineleri Mikrop mu Saçıyor?

0

Birçoğumuz restoran ve alışveriş merkezlerindeki lavabo ve tuvaletlerde ellerimizi yıkadıktan sonra onları kurutmak için el kurutma makinelerini kullanıyoruz. Büyük bir rahatlık. Ellerimizi altına tutarak ve birbirine doğru sürterek kısa süre içinde o ıslak hallerinden kurtuluyoruz. Kim ıslak elleri ile oraya buraya dokunmak ister ki. Ya da kurumamış ıslak eller ile yürümek. Bu nedenle bu kadar büyük rahatlığı sağlayan bu makineler ile ilgili hijyenik olup olmadıkları konusunu derinlemesine incelemek gerekiyor.

Eğer bu makinelerin havaya doğru mikrop ve bakteri savurduğu doğru ise gerçekten kullanıcılar olan bizler açısından hem çok sağlıksız hem de iğrenç bir durum var demektir.

Ellerimizi Nasıl Kurutuyoruz?

Bu alanda yapılan çalışmalar aslında çok önemli sonuçları ortaya çıkarmış durumda. Normalde dışarıda bir mekanda isek ellerimizi yıkadıktan sonra 3 farklı türde kurutuyoruz. Kağıt havlu, sıcak hava üfleyerek kurutan makineler ile ya da çok hızlı hava üfleyerek kurutan jet kurutucu makineler ile bu işlemi gerçekleştiriyoruz. Peki bu yöntemler ne kadar sağlıklı?

Konu ile ilgili olarak Leeds Üniversitesi’nin Hastane Enfeksiyonları Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmanın sonuçları çok ilginç. Çalışmaya katılan insanları elleri öncelikli olarak çeşitli makyaj malzemelerine batırılıyor.  Burada amaç insanların ellerini temizlemek ve bu bakteri üretebilecek ürünlerden nasıl kurtulup, ellerini kuruttuklarını görmek. Daha sonra araştırmacılar elleri ıslak durumda olan gönüllü deneklerin ellerini yukarıda saydığımız üç yöntem ile ellerini kuruttuklarını tespit ettiler.

Yapılan uygulamanın arkasında yatan amaç makyaj malzemelerinin bakteri ve mikrop üretmesini önlemek ve etrafa bu bakteri ve mikropların yayılmasına engel olabilmek için en etkili yöntemi belirlemekti.

En Hijyenik Yöntem Kağıt Havlu İle Kurulama

Çalışmanın ikinci safhasında ise gönüllülerin elleri laktobasil bakteriler ile kaplandı. Gönüllüler her ne kadar ellerinden bunları temizlemek için yıkamaya çalışsalar da aslında doğru düzgün elleri temizlenmeden kurutmaya çalıştılar. Havayı hızla üfleyerek kurutan jet kurutucuların en tehlike saçan yöntem olduğu ortaya çıktı. Temizlenmemiş ıslak ellerdeki mikrop ve bakterileri hızla üflenen hava ile her tarafa saçtılar. Böyle hem ellerini yıkmaya çalışan insanlar hem de etraflarındakiler bundan ciddi anlamda zarar gördüler. Sıcak hava kurutucuları da jet kurutuculara göre bir nebze daha iyi olmasına karşın onların da etrafa mikrop ve bakteri yaydığı ortaya çıktı. En güvenli yöntemin ise yine en eski metod olan kağıt havlular olduğu yapılan bu çalışma ile belirlenmiş oldu.

Kağıt havlularda çok fazla mikrop ve bakterinin etrafa saçılmadığı ortaya çıktı. Kağıt havlu ile elinizi kuruladığınızda etrafa bir jet kurutma makinesine göre 27 kat daha az mikrop ve bakteri yayıyorsunuz. Yani çok daha sağlıklı.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.