Elma, Kan Şekerini Yükseltiyor Mu?

0

Elma vücudun çalışması için gerekli besinleri sağlayan hızlı, tatlı ve sert bir atıştırmalıktır. Şekerler halinde karbonhidrat içerdiklerinden, elma, kan şekeri seviyenizi biraz yükseltir.

Orta boy bir elma düşük glisemik indeksli bir besindir, yani şekeri yavaş yavaş kan dolaşımınıza bırakır. Kan şekeri seviyelerindeki endişelerden dolayı karbonhidrat sayıyorsanız, elmayı kabuğu ile yiyin. Elam kabuğunun içindeki lif, elmadaki net karbonhidrat miktarını azaltır. Elmanın 9 farklı kullanım alanı

Tüm Karbonhidratlar Eşit Olarak Yaratılmadı
Nişastalar ve şekerler kan şekerinizi yükselten karbonhidratlardır; lif ise karbonhidrat içermez. Elmalardaki kabuk, sindirime yardımcı olan çözünmeyen liflerden yapılır. Toplam karbonhidrat içerisindeki lif miktarı sayılır, ancak lif kan şekerinizi artırmadığından, lif miktarı toplam karbonhidrattan çıkarılır. Elmayı kabuğuyla yiyecekseniz nasıl yıkamalısınız?

Bir büyük elma 28 gram karbonhidrat ve 5.8 gram lif içerir. Karbonhidratı yüksek proteinli gıdalarla eşleştirmek – az yağlı peynir, bir elma gibi – kan şekerinizi çok hızlı bir şekilde yükselmesini engellemenin başka bir yoludur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.