Elma Sirkesi İle Ayakları Yıkamanın Faydaları

0

Elma sirkesini, sağlıktan temizliğe hatta güzelliğe, kilo vermeye kadar pek çok farklı alanda kullanıyoruz. Elma sirkesini ayaklar için de kullanabilir ve ağrı, kuruluk, nasır, koku gibi sorunları giderebilirsiniz.

Elma sirkesini ayaktaki hangi sorun için nasıl kullanabileceğinizi aşağıda görebilirsiniz.

Ağrıları ortadan kaldırır
Şişmiş ve ağrılı ayaklar için elma sirkesi kullanarak ayaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Elma sirkesi, ayaklardaki şişmeyi azaltmaya yardımcı olan ve ağrıları en aza indiren anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir.

Bir ölçü elma sirkesini iki ölçü su ile karıştırın ve birkaç çay kaşığı tuz ekleyin. Ayaklarınızı 20 ila 30 dakika kadar bu karışımın içinde bekletin.

Kokuyu giderir
Elma sirkesiyle ayakta oluşan kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Sıcak suyun içine, elma sirkesi, kekik yağı ve karbonat ekleyin ve ayaklarınızı en az 30 dakika süreyle karışımın içinde bekletin. Elma sirkesi, ayağınızdaki herhangi bir iltihabı yok ederken, karbonat, kokuyu giderecektir.

Mantarları yok eder
Ayaktaki mantar enfeksiyonu için de elma sirkesinden yardım alabilirsiniz.

Yarım bardak elma sirkesi ve iki yemek kaşığı Epsom tuzunu ılık suya ekleyin. Ayaklarınızı her gün 10 dakika bu karışımın içinde bekletin. Hazırladığınız karışım mevcut bakterilerin yok edilmesine yardımcı olurken, yeni bakteri oluşumlarının önüne geçer. İyileşme sürecini hızlandırmanın bir başka yolu da banyo yaptıktan sonra veya duş aldıktan sonra ayaklarınızı bu solüsyonla silmektir.

Kuru cildi nemlendirir
Ayaktaki kuruluk çatlaklara ve cildin soyulmasına eğilimlidir. Ayaklarınızdaki kuru cildi yeniden canlandırmak için elma sirkesi ve ponza taşı kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi eklediğiniz ılık suyun içinde ayaklarınızı bir süre bekletin ve ardından ponza taşı ile törpüleyin.

Bu işlem sağlıklı cildi ortaya çıkarmanın yanı sıra, ayaklarınızdaki kan akışını da hızlandırır ve daha sağlıklı bir ayağa sahip olmanıza yardımcı olur.

Nasırları giderir
Ayağınızda nasır sorunu varsa, elma sirkesiyle nasırları yok edebilirsiniz.

Bir ölçü elma sirkesini iki ölçü sıcak su ile karıştırın ve 20 ila 30 dakika boyunca ayaklarınızı bu karışımda bekletin.

Ayrıca, pamuğu bu karışımla ıslatarak, doğrudan nasırın üzerine de koyabilirsiniz. Pamuğu nasırın üzerine bantlayın ve gece boyunca bırakın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.