Elma Sirkesinin Sağlık Açısından Faydaları

0

Elma sirkesi yüzyıllardır çok popüler bir üründür. Temizlikten yemeklere, çamaşırdan saçımıza kadar bir yerde kullanılan elma sirkesinin sağlık faydaları da çok fazladır. Bu yazımızda elma sirkesinin sağlık faydalarını ele alacağız.

Mineral yönünden çok zengindir. Potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, bakır, hem de vitamin A, B1, B2, B6, C ve E, bioflavonoidler ve pektin içerir. Dahası asetik asit içeriğiyle, elma sirkesi yediğiniz besinlerdeki gerekli minerallerin vücud tarafından emilmesine yardımcı olur.

İşte elma sirkesinin 10 sağlık faydası:

  1. Kan Şekerini dengeler

Vücudunuzun kandaki şeker seviyesini yönetmek için insülin üretir. Elma sirkesinin antiglycemic etkileri insülin duyarlılığını artırır.

Insülin direnci olan kişiler, her yemekte bir bardak suyun içine bir çay kaşığı elma sirkesi koyup içmelidir.

  1. Dişleri beyazlatır

Sarı dişlere sahipseniz elma sirkesi dişlerini inci gibi yapar. Elma sirkesi dişlerdeki lekeleri çıkarır, diş etlerindeki bakterileri öldürür. Yapmanız gereken tek şey her zamanki gibi dişlerinizi fırçalayın, sonra elma sirkesi ile gargara yapın.

  1. Kabızlığı önler

Elma sirkesinin içerdiği pektin, bağırsak hareketlerini arttırır. Kabızlık için büyük bir doğal tedavi yapar. Bir bardak suyun içine iki çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin ve günde üç kez için.

  1. Kilo vermeyi kolaylaştırır

Çiğ, filtresiz elma sirkesi düzenli tüketimi kilo vermeyi yardımcı olur. Çalışmalar 12 hafta boyunca günlük elma sirkesi kullanan obez insanlarda vücut ağırlığı, karın yağı, bel çevresinde önemli bir azaltma yaptığını gösteriyor.

  1. Saçları besler

Eşit oranlarda karıştırılarak elma sirkesi ve su harika bir doğal saç kremidir. Ayrıca kepek için bir ev çaresi olarak etkili. Elma sirkesi, kepeğe neden olan mantarı yok eder ve saç derisindeki  pH dengesini sağlar.

Kepek tedavisi için, su ve elma sirkesi 50/50 karıştırın ve bir saat 15 dakika boyunca bekletin ve sonra durulayın. Bir haftada bir veya iki kez bu uygulamayı yapın.

  1. Cilde parlaklık kazandırır

Elma sirkesi, leke tedavisi, kırışıklıkları azaltmak için cildinize yardımcı olur. Leke ve kırışıklıklar için seyreltilmiş elma sirkesine içine pamuk batırın ve cildinize uygulayın.

  1. Bacak kramplarını önler

Birçok kişi geceleri bacak kramplarından şikayetçidir. Elma sirkesinde bulunan  zengin mineral içeriği bacak kramplarınin şiddetini ve ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Kramp oluştuğunda, ılık bir bardak suyun içine koyacağınız elma sirkesini yudumlayın.

8.Soğuk algınlığı ve Öksürük

Elma sirkesi soğuk algınlığı, öksürük veya boğaz ağrısı için favori bir çözümdür. Bir çay kaşığı elma sirkesi, bal ve ılık suyu karıştırın. Bu karışıma biraz zencefil püresi de ekleyebilirsiniz.

  1. Enfeksiyonla savaşır

Elma sirkesinin antiseptik özelliği bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Kulak enfeksiyonları, mesane enfeksiyonların iyileşmesini sağlar.

Bir kulak enfeksiyonu için seyreltilmiş elma sirkesi ile kulağınızı durulayın.

  1. Kolesterolü düşürür

Araştırmalar elma sirkesi (HDL) iyi kolesterol seviyesini artırırken, trigliserid ve kötü kolesterol düzeyini azaltarak kanın lipid profilini geliştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

En iyi sonuç için, organik ve işlenmemiş elma sirkesi kullanın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.