En Fazla Mikrop Bulaştıracak Yerler

0

Günlük hayatımızda çok fazla yer ve alanda bulunuyoruz. Yaşadığımız ortamlarda sadece biz değil bizimle birlikte birçok canlı ve organizma da yer buluyor. Peki bunların ne kadarından haberdarız? Ya da bu canlı ve organizmaların hayatımıza ne gibi yarar ve zararları olduğunu biliyor muyuz? Sadece etrafımızda temas ettiğimiz ürünler ve alışkanlıklarımızdan kaynaklanan birçok rahatsızlığı maruz kaldığımızı biliyor muyuz? Tüm bunları önlemek için mikrop ve bakterilerle yoğun temas halinde olduğumuz alanları sizin için derledik.

 

Mikrop ve Bakteri Kaynağı Yer ve Ürünler

ATM Makineleri: Bu makinelere günlük onlarca hatta belki de binlerce kişi dokunmaktadır. Ayrıca sokakta açık alanda olan kısımlarından para alış ve verişi yapıldığı için sokaktan gelen tüm mikrop ve pisliklere de açık haldedirler. Bu nedenle ATM makineleri ile işlem yaptığımızda yiyeceklere doğrudan temas etmemeli ellerimizi yıkamalıyız.

Cep Telefonları: Cep telefonları sürekli olarak elimizde ya da cebimizde gezdirdiğimiz artık bizlerin vazgeçemediği birer parçamız gibi. Cep telefonlarının olmadığı yılları hatırlayan kaç kişi kalmıştır acaba? Ya da o günlere özlem duyan.

Bir cep telefonunun bazen bir tuvaletten daha fazla mikrop ve bakteri taşıdığını biliyor muydunuz? Sürekli olarak elimizde taşıdığımız ve gittiğimiz her yere götürdüğümüz cep telefonlarımız gerekli temizlik yapılmazsa bir tuvaletten daha kirli hale gelebiliyor. Çıplak gözlerimizle mikrop ve bakterileri göremediğimiz için kirli olduklarını fark edemiyor olabiliriz ancak cep telefonlarımız E. Coli ve MRSA gibi bakterilerin yuvası olmuş olabilir. Gittiğimiz yerlerde masanın üzerine ya da uygun bir yere bıraktığımız cep telefonları her türlü bakteri ve mikrobu kendinde toplayabilir.

Temiz halde tutabilmek için sık sık alkol ve çeşitli dezenfektanlar ile temizlemek gerekir. Düşünün ki gittiğiniz restoranda masanın üzerine, bindiğiniz takside koltuğun üzerine bırakabiliyoruz. Peki yüzümüzü oralara direkt olarak sürer miyiz? Tabii ki hayır. Bu nedenle kamuya açık alanlarda cep telefonlarımızı bir yerlere koyarken bir daha düşünmek gerekir.

Kamuya Açık Alanlarda Kullandığınız Kalemler: Düşünün ki bir işlem yapmak için bankaya ya da postaneye gittiniz. İşleminiz yapabilmek için bir form doldurmanı ya da imza atmanı gerekiyor. Yanınızda da kalem yok. Orada bulunan herkesin ortak kullanımına sunulan bir kalemi kullandınız. Peki o kalemde ne kadar bakteri ve mikrobun barındığını biliyor musunuz? O kalemi sizden önce yüzlerce hatta binlerce kişi kullandı. Bugüne kadar da o kalem hiç dezenfekte edilmedi. Bulaşabilecek mikrop ve bakteri sayısını düşünebiliyor musunuz? BU nedenle kamuya açık alanlarda kullanıma bırakılan kalemleri kullanmak yerine kendi getirdiğiniz kalemleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer böyle bir kalemi kullanmak zorunda kaldıysanız da yiyecekler ile temas etmeden önce kesinlikle ellerinizi yıkamanızı öneriyoruz.

Mutfaktaki Bulaşık Süngerleri: Mutfaktaki bulaşık süngerleri temizliği bize hatırlatır değil mi? Ancak doğru kullanılmadığında bulaşık süngerleri de bakteri yuvası haline gelebilmektedir. Mutfaktaki evyelerimizin temizlik olayının gerçekleştiği yer olarak bakteriler ve mikroplar yönünden temiz olduğunu düşünüyorsanız aslında yanılıyorsunuz. Mutfak evdeki en fazla bakteri ve mikrop barındıran alanlardan biridir. Bulaşık süngeriniz de bu mikrop ve bakterilerin yuvası olabilir. Evyeleriniz ciddi anlamda mikrop barındırır. Yıkanan tüm bulaşıklardaki artıklar, bakteri ve mikroplar tamamen akıp gitmez. Bir bölümü de evyede kalır. Bu nedenle bulaşıkları yıkadığınız sünger ile evyeyi de silmemek gerekir. Mutfaktaki evyeyi silmek için ayrı bir sünger bulundurun. Böylece evyeye bulaşan mikropl ve bakterilerden korunabilirsiniz. Ayrıca mutfak süngerindeki bakterilerden korunmak için ABD Tarım Bakanlığı ıslak süngerin 60 saniye mikrodalga fırında ısıtılmasının yeterli olduğunu belirtiyor. Yetkililer bunun tüm bakterileri öldürdüğünü ifade ediyorlar.

Para ve Kredi kartları: Düşünseniz para size gelene kadar kaç kişinin elinden geçmiştir. Ya da nerelerde muhafaza edilmiştir. BU nedenle para ile temas ederken de dikkatli olun. Para ile temas ettikten sonra direkt gıda maddelerine dokunmayın. Kredi kartlarını da işlem yapmak için birçok insana veririz. Onlar elleri ile POS makinelerinden geçirirler. Böylece hem ellerindeki hem de POS cihazlarındaki tüm mikrop ve bakteriler de kredi kartlarına geçer. Para ve kredi kartları ile temas ederken de dikkatli olmak gerekir.

Jimnastik Salonlarındaki Aletler: Jimnastik salonlarına her gün yüzlerce insan gider. Oradaki aletler de birçok kişi tarafından kullanılır. Tabii bu aletlerin sürekli temizlenmesi olası değildir. BU nedenle de onlarca kişinin dokunduğu bu aletlerde ciddi anlamda bakteri ve mikrop birikir. BU tarz yerlerde idman yaptıktan sonra banyo yaparak temizlenmek uygulanabilecek en iyi çözüm yoludur.

Bunlara ek olarak kumandalar, kapı kolları, asansör düğmeler ve elektrik düğmeleri de en çok mikrop saçan yerler arasındadır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.