Ev Yapımı En İyi 3 Yanık Merhemi Tarifi

0

Mutfakta ne kadar iyi olursanız olun, mutlaka yemek yaparken elinizi yakmışlığınız vardır. Bunun gibi hafif yanıklar için, elinizin altında sürekli bulundurabileceğiniz bir merhem olsun isterseniz, evde kendi yanık merheminizi yapabilirsiniz.

Hafif yanıklarda cildin iyileşmesini ve enfeksiyonlardan korunmasını için, ev yapımı yanık merhemlerini kullanabilirsiniz. Evde hazırlayabileceğiniz yanık merhemleri, güçlü antiseptikler olan doğal bileşenleri içerir, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve yara oluşumunu önler.

Lavanta ve bal yanık merhemi

Bal, yanığı dezenfekte etmeye yardımcı olan hidrojen peroksit salgılar. Hidrojen peroksit, cildin hızlı bir şekilde iyileşmesi için hücre rejenerasyonuna da yardımcı olur.

Bu tarifteki lavanta esansiyel yağı, acıyı ve tahrişi hafifletmek için analjezik olarak çalışır.

Malzemeler

 • ¼ bardak bal
 • 20 damla lavanta esansiyel yağı

Bir kasede bal ve lavanta yağını karıştırın. Hava geçirmez bir kapta saklayın ve ihtiyacınız olduğunda yanık bölgeye sürerek uygulayın. Üzerini, steril gazlı bezle sarın ve 3-4 saat bekletin.

Merhem, tahriş ve acıdan anında rahatlama sağlayacaktır. 1 ila 2 gün boyunca veya yanık tamamen iyileşene kadar günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Merhemi buzdolabında 1 yıl saklayabilirsiniz.

Bal, Hindistan cevizi yağı ve aloe vera yanık merhemi

Bal, yaranın korunmasını sağlarken, Hindistan cevizi yağı cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için gerekli besinleri sağlayan yağ asitleri açısından zengindir. Bir başka cilt iyileştirici olan aloe vera jel, yanığın iyileşmesini hızlandırır,  ciltte kollajen üretimini artırır ve yara oluşumunu önler.

Bu merhemi, güneş yanıkları için de kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • ¼ bardak bal
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli

Bir kasede tüm malzemeleri iyice karıştırın. Malzemeleri çırpmak için bir el blenderi kullanın.Bir saklama kabına aktarın ve kullanmadan önce katılaşmasını bekleyin.

Yanık deri üzerine merhemden sürün ve ve gazlı bezle sarın. 3-4 saat bekletin ve ardından işlemi tekrarlayın.

Bu merhemi, her gün 2 veya 3 kez veya yanık tamamen iyileşene kadar uygulayın. Merhemi, buzdolabında 2-3 hafta saklayabilirsiniz.

Uçucu yağ yanık merhemi

Hindistan cevizi yağı, hafif yanıkların acısını ve tahrişini hafifletmek için esansiyel yağlarla birlikte de kullanılabilir.

Uçucu yağlar, merheme antiseptik, anti-enflamatuar ve analjezik özellikler kazandırır.

Uyarı: Bu tarif, güçlü esansiyel yağların bir karışımını içerdiğinden, yanık bölgeye uygulanmadan önce sağlıklı cilt üzerinde bir test yapın.

Malzemeler

 • ¼ bardak Hindistan cevizi yağı
 • ¼ bardak zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı balmumu
 • 10 damla kuşburnu esansiyel yağı
 • 5 damla lavanta esansiyel yağı
 • 10 ila 15 damla aynısefa esansiyel yağı
 • 10 ila 15 damla papatya esansiyel yağı

Mikrodalgaya koyabileceğiniz bir kaseye balmumu ve Hindistan cevizi yağını koyun ve eritin. Karışım biraz soğuduktan sonra uçucu yağları ekleyerek iyice karışmalarını sağlayın.

Karışımı hava geçirmez bir kaba aktarın ve kullanmadan önce katılaşmasını bekleyin.

Yanığın üzerine sürün ve gazlı bezle sarın. 2-3 saat sonra tekrarlayın. Cildiniz tamamen iyileşene kadar her gün 2-3 kez merhemi uygulayın.

Bu ev yapımı merhemi, karanlık ve serin bir yerde 6 ay saklayabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.