Evde Yatak Yaraları Nasıl Tedavi Edilir?

0

Yatak yaraları veya basınç yaraları, cildiniz uzun süre baskı altında olduğunda ortaya çıkan yaralanmalardır. Bu tipik olarak, tıbbi nedenlerden dolayı bir insan uzun süre tekerlekli sandalye veya yatağa sınırlanırsa olur. Vücudunuzdaki bazı bölgelerdeki uzun süreli baskı, altındaki cilt ve dokuya kan dolaşımının azalmasına ve bölgede yaralara neden olabilir.

Yatak yaralarına evde uygulanabilecek 10 çözüm
1. Tıbbı Müdahale
Deriniz kızarır ve şişirirse, yatak ağrılarından irin çıkarsa veya kötü kokuyorsa hemen bir doktora görünün. 38 ° C veya daha yüksek bir sıcaklığa sahip ateş, hızlı bir kalp atışı, soğuk cilt ve kötüleşen veya yoğun ağrı, tıbbi müdahale gerektiren bir enfeksiyonun diğer belirtileridir.

2. Pozisyonu Sık sık değiştirin
Yatak ağrınız varsa etkilenen bölgedeki baskıyı hafifletmek önemlidir. Bunun için pozisyonları sık sık değiştirmeniz gerekir. Genellikle, tekerlekli sandalye kullanıyorsanız, her 15 dakikada bir konum değiştirmeye çalışmalısınız. Ve yatalaksanız, bakıcınız sizi her birkaç saatte bir hareket ettirmelidir. Yara izlerini iyileştiren merhem tarifi

3. Basıncı Hafifleten Minderler veya Yatak Kullanın
Etkilenen alandaki baskıyı hafifletmeye yardımcı olan özel yastıklar, yataklar mevcuttur. Yaranıza bağlı olarak, doktorunuz sizin için en uygun köpük veya basınç dağıtma yatağını veya yastığını önerebilir.

4. Yarayı Sabun ve Su Veya Tuzlu Su ile Temiz Tutun
İyi bir hijyen sağlamak, yara iyileşirken enfeksiyonu önlemek için önemlidir. İlk aşamada yaranızı yumuşak bir sabun ve suyla temizleyin. 2. aşamada yara alanı bir su ve tuz çözeltisi ile yıkanıp temizlenebilir. Tuzlu su çözeltisi, ölü, gevşek dokudan ve ayrıca fazla sıvıyı yaradan kurtarmaya yardımcı olur.

5. Bal, Aljinat Veya Hidrokolloid Pansuman Kullanın
İyileşmeyi hızlandırabilecek özel pansumanlar, yatak ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilir. Yardım için bulunan bazı pansumanlar şunlardır:

Bal pansumanı : Araştırmalar, yara pansumanında bal kullanımının, yatak yaraları olan kişilerde daha iyi iyileşme ve ağrı iyileşmesine yol açabileceğini göstermektedir. Bu amaçla eczanelerde bulunan tıbbi sınıf bal kullanın.

Hidrokolloid yara örtüsü : Bu bandajlar, yatak ağrısına kalıplanan ve cildin büyümesini ve iyileşmesini teşvik eden özel bir hidratlanmış jelden yapılmıştır.

Aljinat pansuman : Deniz yosunundan üretilen aljinat pansumanlar, iyileşmeyi hızlandıran kalsiyum ve sodyum liflerine sahiptir.

6. Yaraya Şeker Serpin
Şeker yatak yaraları ve diğer yaralarla mücadele için eski bir çaredir. Üzerine toz şeker serpin veya yarayı sarmadan önce bir şekerin emmesini bekleyin. Şekerin su çekerek ve yeni dokunun büyümesini teşvik ederek çalıştığı düşünülmektedir. Yarayı şekerle iyileştirme yöntemi

7. Zerdeçal Yapıştırın
Zerdeçal, ayurveda yara iyileşme özellikleri için bilinir. Zerdeçal tozu ve steril su macunu uygulamak yatak yaralarının iyileşmesine yardımcı olabilir. Kurkumin, zerdeçal bir biyolojik olarak aktif bileşik, bu iyileşmeyi hızlandırır ve hücre çoğalmasını arttırır.

8. Neem Yağı Merhemleri Uygulayın
Ayurveda ayrıca iyileştirme yetenekleri için neem’e değer verir. Yapılan bir araştırma neem yağı kullanılan yaraların yüzde 50 oranında daha hızlı iyileştiğini gösteriyor.

9. Ölü doku kaldırmak için ham papaya yapıştırın
Bir yatak ağrısında ölü dokunun varlığı, iyileşmeyi olumsuz etkileyebilir ve hatta enfeksiyonla sonuçlanabilir. Bu yüzden bunun periyodik olarak kaldırılması gerekiyor.

10. Çinko, C Vitamini ve Protein İçeren Sağlıklı Bir Beslenme Yapın
Sağlıklı ve dengeli bir diyet yapmak iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.