Evin İçinde Neden Asla Ayakkabı Giymemelisiniz?

0

Türk kültüründe ayakkabı ile eve girme alışkanlığı olmasa da bunu yapanlar da yok değil. Ancak ayakkabılarının temiz olduğunu düşünerek evde ayakkabı ile dolaşanlar ya da konuklarının ayakkabı ile içeri girmesine izin verenlerin neden bunu yapmaması gerektiğini yazımızda bulabilirsiniz.

Bakteriler
Dışarıda dolaştığınız ayakkabılarınızla eve girdiğinizde, ayakkabınızdaki bakterileri evin içine taşımış ve evin her yerine yaymış olursunuz. Her ne kadar ayakkabılarınızla kirli yerlere basmadığınızı düşünseniz de, dezenfekte edilmeyen her yer bakterilerle doludur.

Koli basili
Arizona Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı bir deneyde, yeni bir ayakkabı alındı ve laboratuvarda test edilmeden önce, iki hafta boyunca bu ayakkabılar dışarıda giyildi. Sadece iki haftanın sonunda, ayakkabılarda 420.000 bakteri türü olduğu ortaya çıktı. Ve bunun yüzde 27’sinin koli basili olduğu belirlendi. Koli basili, memeli hayvanların kalın bağırsağında yaşayan bakteri türlerinden biridir.

Küçük çocuklar için tehlike
Araştırmacılar ayrıca zatürreye neden olabilen bir bakteriyi ayakkabıların üzerinde tespit ettiler. Bu bakterilerin yüzde 90 ila 99’u zemin üzerinde kalır. Özellikle çocuklarınızın oyun oynarken sürekli olarak zemine temas ettiğini düşünürseniz, hastalık riskiyle karşı karşıya kalma olasılıkları da artar.

Tüm bu nedenler göz önüne alınırsa, eve ayakkabı ile girme alışkanlığınız varsa, vazgeçin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.