Evinizde Bulundurmanız Gereken Yanık İlaçları

0

Evde kazalar sık sık yaşanır. Kazaların başında da hafif yanıklar gelir. Yanıkların acısını azaltmak ve iz kalmasını önlemek için evinizdeki bir çok malzemeden yararlanabilirsiniz. İşte evinizde bulunan ve yanık anında kullanmanız gereken ürünler.

1. SOĞUK SU
İlk olarak, yaralı bölgeyi soğuk su altına tutun ve soğutun. Buz gibi soğuk olması gerekmiyor (bu da yanmayı daha da kötüleştirebilir). Soğuk su, yanığın ciltte yayılmasını önler ve ağrıyı geçici olarak yatıştırır.

2. ALOE VERA
Bir parça taze aloe vera kırın ve doğal şifalı merhemi olarak sürün. Yanmayı soğutacak ve nem sağlayacaktır.

3. BAL
Yemek pişirirken kendinizi yakarsanız, balın iyileştirici gücüne sarılınBu güçlü mutfak kürü anında serinletici rahatlama sağlayabilir ve aynı zamanda cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir, bu nedenle uygulamaya devam edin. Daha fazla yanma rahatlaması için birkaç damla nane esans yağı ekleyin. Denenecek diğer mutfak ilaçları: bir muz kabuğunun içi, bir parça ılık su içinde bir parça çiğ patates veya karbonat tozu. Yanıklar için kullanılabilecek yağlar

4. LAVANTA
En basit yanık ilaçlarından biri için lavanta esansiyel yağınızı alın. Ağrıyı hafifletmek ve yara izini önlemek için doğrudan yanığa 1-2 damla yağ uygulayın.

5. NERGİS YAĞI
Cildi iyileştirici özellikleri ile tanınan nergis, güçlü (ama aynı zamanda yumuşak) şirin bir çiçektir. Nergis yağı hasar görmüş cildi iyileştirmeye, yara izini azaltmaya yardımcı olur ve cildi rahatlatır.

6. 2-BİLEŞEN İLKYARDIM KREMİ
Bir yamak kaşığı hindistan cevizi yağı eritilir ve 20 damla lavanta yağı eklenir . Kapaklı bir kapta serin ve kuru bir yerde saklayın. Hem lavanta hem de hindistancevizi yağının doğal olarak antibakteriyel özellikleri enfeksiyonu önler iyileşmeyi hızlandırır. Böylece her türlü küçük kesikler ve sıyrıklar için kullanılabilir.


Share.

About Author

Comments are closed.