Evinizde En Çok Bakteri Bulunan Nesneler

0

İstediğin kadar temizleyebilir veya ovalayabilirsiniz ama bakteriler her zaman görev başındadır. Tabii ki, evinizin her zaman tamamen steril ve temiz olması gerekmez ve bu kesinlikle imkansızdır. Ancak hastalıkların yayılmasını önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bu dokuz ev eşyası listesi en çok bakteri içerir.

9. Mutfak Havluları
Yapılan bir araştırmaya göre test edilen mutfak havlularının % 89’unun Coliform bakteri içerdiğini gösteriyor. Bu bakteriler genellikle insanların yanı sıra çoğu hayvanın sindirim sistemlerinde de bulunur. Dahası, çay havlularının% 25.6’sı kaka bakteri olarak da adlandırılan tehlikeli E. coli bakterilerini bile içermektedir. E.coli ishala neden olabilir ve daha ciddi durumlarda insanlar çok hastalanabilirler. Bu yüzden, aynı havlularını çok uzun süre kullanmayın ve en az 60 derecenin üzerinde yıkayın. Bulaşık Bezini 2 Dakikada Bakterilerden Arındırın

8. Süngerler
Süngerler aşırı kirlenebilir! Süngerle bir şeyi temizlediğinizde, bakteriler kendilerini ıslak yüzeye yerleştirir ve çılgın gibi çoğalır. Daha sonra başka bir şeyi temizlemek için aynı süngeri kullanırsanız, sadece onları yayarsınız. Bu kirli süngerler, özellikle üzerinde çiğ et bulunan bir şeyle temas ettiğinde, gıda zehirlenmesine neden olabilir.

7. Ayakkabılar
Birçok insan eve girmeden ayakkabılarını çıkarıyor. Bu çok doğru bir kural. Ayakkabı tabanlarında 421.000 bakteri var. .

6. Tırnak makası
Tırnaklarının altında tonlarca bakteri var, bu yüzden düzenli olarak ellerimizi yıkıyoruz. Bazı bakteriler genellikle ellerde kalır bu da tırnaklarınızı keserken makasa bulaşır. Bu yüzden, tırnaklarınızı her kestirdikten sonra ellerinizi yıkayın ve tırnak makasınızı dezenfekte edin. Bulaşık Süngerini Bakterilerden Arındırmanın Pratik Yolu

5. Kontakt lensler
Kontakt lenslerinizi çok temiz tutmak önemlidir, çünkü kir gözlerinize çok fazla zarar verebilir. Her zaman hafif ıslak olduğundan, bakteriler orada yaşamayı sever. Bu nedenle, kontakt lenslerinizi temizlerken dikkatli olun!

4. Pijamalarınız
Bir anket, insanların yıkamadan çok önce pijamalarını giydiklerini göstermiştir. Yapılan araştırmalar pijamaların ortalama bir hafta boyunca giyildiğini gösteriyor. Hijyen için pijamaların iki veya üç giymeden sonra yıkayın.

3. Musluk
Tuvalete gidip, kirli ellerimizle musluğu açıp ellerimizi yıkadıktan sonra temiz ellerimizle musluğu kapatıyoruz. Ama bakteri zaten orada! Bu nedenle, musluğunuzu düzenli olarak dezenfekte etmeyi unutmayın. Musluklarınızı Doğru Temizlemeyi Biliyor musunuz?

2. Çantalar
Ayakkabılar gibi çantaların kirlenmesi de mantıklı. Gittiğiniz her yere yanınızda götürüyor ve zaman zaman yere de koyabiliyorsunuz. Çoğu insan çantaların temizliğini unutur. Bu da yanınızda yaklaşık 10.000 bakteri taşıdığınız anlamına gelir.

1. Paspas
Paspas, kirli ev eşyaları listesinde bir numaradır. Kirli bir paspas kullandığınızda, her santimetrekareye bir milyar bakteri yayıyorsunuz. Evet, kullanılmış bir paspası yıkamadan geri koyarsanız, bakteri yıldırım hızında çoğalacaktır. Bu nedenle, kullandıktan sonra paspasınızı her zaman en az 60 derecede yıkayın. Paspasınız yıkanamıyorsa, düzenli olarak değiştirmelisiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.