Fibromiyaljiyi 7 Belirti İle Anlayabilirsiniz

0

Fibromiyalji, açık bir sebep olmadan ağrı, sertlik ve yorgunluk çekmenize neden olan kronik bir hastalıktır. Semptomlar genellikle 25 ila 40 yaş arasında olduğunda ve özellikle bu hastalıktan muzdarip kadınlar olduğunda ortaya çıkar. Yetişkinlerin yaklaşık yüzde ikisini etkileyen bu hastalığın belirtilerini öğrenmekte fayda var.

Fibromiyalji, sağlık sorunlarının bir kombinasyonundan oluşur. Her ikisi de bu hastalıktan muzdarip olan iki kişi çok farklı semptomlar yaşayabilir. Semptomların şiddeti de değişebilir. Ağrı geçici olarak azalabilir veya daha da kötüleşebilir. Yine de fibromiyalji hastalarında kesinlikle birkaç belirgin benzerlik vardır. Bunlar en yaygın belirtilerdir:

1. Ağrı
Neredeyse fibromiyalji muzdarip herkes kas ağrısı veya eklem ağrısı çekiyor. Bu ağrı bıçaklanma veya yanma ağrısı olabilir. Genellikle sırt, omuz veya boyundan başlar. Ağrı yavaş yavaş vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Fibromiyalji için etkili 5 ev çözümü

2. Yorgunluk
Yorgunluk belirtisi hemen hemen her fibromiyalji hastasında ortaya çıkar.

3. Sertlik
Fibromiyaljinin sık görülen bir semptomu, belirli bir pozisyonda uzun zaman geçirdiğinizde çok sert hissetmektir. Özellikle sabahları kalkarken, bunu yaşıyor olabilirsiniz. Gün boyunca sandalyeden kalkmakta sorun yaşayabilirsiniz.

4. Uyku sorunları
Ağrı gece boyunca sizi uyandırabilir ve bu da sağlıksız uyumanıza neden olur.

5. Sıcaklık değişimlerine duyarlılık
Birçok insan için, sıcaklıkta değişiklikler olduğunda sorunlar daha da kötüye gider. Soğuk hava genellikle suçlu olarak görülür, ancak hava ısındığında daha fazla acı çeken insanlar da vardır.

6. Konsantrasyon problemleri
Fibromiyalji hastalarının çoğunda konsantrasyon sorunları vardır. Bu kısmen yorgunluğun bir sonucudur. Fibromiyalji hakkında bilgi edinin

7. Bağırsak sorunları
Bazı hastalar, İrritabl Bağırsak Sendromuna (IBS) bağlı semptomlara çok benzeyen bağırsak sorunları yaşarlar. Bir gün ishal olabilir, bir sonraki gün kabızlık ve kramplarla ilgili problemler yaşayabilir. Bağırsaklarınızın neden bu şekilde davrandığı ya da problemleri ne zaman yaşayacağınız belli değildir.

Belirtileri azaltmak
Fibromiyalji kronik bir hastalıktır. Bu hastalığı tedavi edecek herhangi bir ilaç (henüz) bulunmadığından, semptomları farklı şekillerde azaltmanız gerekecektir. Dinlenme ve egzersiz arasında iyi bir denge bulmak çok önemlidir. Ergoterapi, hidroterapi ve fizyoterapi gibi bu konuda yardımcı olabilecek çeşitli terapi türleri vardır. Hiçbir zaman fibromiyaljiyi iyileştiremediğiniz halde, semptomları azaltmak ve hatta geçici olarak yok etmek üaümümkündür.


Share.

About Author

Comments are closed.