Filizlenmiş Tahıl ve Baklagiller Sağlıklı mı?

0

Filizlenme, son yıllarda sağlık meraklıları arasında popülerlik kazanmış bir uygulamadır. Filizlenmiş tahıl ve baklagillerin besinlerde daha yüksek olduğu ve filizlenmemiş çeşitlerden daha kolay sindirilebileceği iddia edilmektedir.

Hatta bazı araştırmalar, belirli hastalık türlerine karşı korunabileceklerini ve kilo vermeye yardımcı olduklarını bile önermektedir. Bu yazı filizlenmiş tahıllara, baklagillere ve sağlık yararlarına daha yakından bakmaktadır.

Filizlenmiş Taneler ve Bakliyat Nedir?
Çimlenme olarak da bilinen filizlenme, tohumların, tahılların, kuruyemişlerin veya baklagillerin sindirilebilirliğini ve besin değerini artırmak için kullanılan yaygın bir uygulamadır. Yemeğin 24 saate kadar ıslatılmasını ve birkaç gün boyunca tekrar tekrar boşaltılmasını ve durulanmasını içerir. Filizlenmiş taneler ve baklagiller pişirilebilir veya fırınlamada kullanmak için kurutulabilir ve un haline getirilebilir. Bakliyat şişkinlik yapıyorsa pişirme yöntemini değiştirin

Filizlenme sürecinin, çeşitli besin maddelerinin konsantrasyonunu arttırdığı, antinutrient içeriği azalttığı ve başka birçok sağlık yararı sağladığı söyleniyor.

Tam Tahıllara Göre Geliştirilmiş Besin İçeriği ve Sindirilebilirlik
Çalışmalar filizlenmenin tahıl ve baklagillerin besin içeriğini daha da artırabileceğini göstermektedir. Aslında, filizlenmenin gıdaların amino asit profilini arttırdığı, protein konsantrasyonlarını arttırdığı ve vitamin ve minerallerin kalitesini ve kullanılabilirliğini arttırdığı gösterilmiştir. Örneğin, bir çalışmada filizlenen börülce, 4-38 kat daha fazla C vitamini ve % 9-12 daha fazla protein elde edildiğini göstermiştir. Proteinlerin börülce içindeki sindirilebilirliği de % 20’ye kadar artırıldı.
Başka bir çalışma, filizlenen karabuğdayın, nihai üründe hem besin değerini hem de hastalık mücadele antioksidanlarının miktarını arttırdığını göstermiştir.

Düşük Antinutrient İçeriği, Vitamin ve Mineral Emilimini Geliştirir
Filizlenme, besinlerin antinutrient içeriğini azaltmanın ve vitamin ve minerallerin emilimini arttırmanın basit bir yolu olabilir. Araştırmalar filizlenmenin fitik asit içeriğini % 81’e kadar azaltabileceğini göstermektedir.
Başka bir çalışma, filizlenmenin lektin seviyesini % 85 ve proteaz inhibitörlerini% 76 oranında azalttığını tespit etti. Bu, protein ve demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ve manganez gibi önemli minerallerin emilimini artırabilir.

Sizi Daha Uzun Tutarak ve Kilo Kaybına Yardım Edebilir
Birkaç kilo daha kaybetmeye çalışıyorsanız, diyetinize filizlenmiş tahıllar ve baklagiller eklemeyi düşünebilirsiniz. Bu sizi daha uzun süre tam olarak hissetmenizi sağlar, istek duymayı önler ve kilo kaybını artırır. Ayrıca iştahı ve genel kalori alımını azaltabilecek miktarda protein içerirler. Bakliyati gece ıslatmayı unuttuysanız

Lif İçeriği Kan Şekeri Kontrolünü Destekleyebilir
Filizlenmiş baklagiller ve tam tahıllar kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilecek liflerle doludur. Araştırma ayrıca filizlenmiş baklagiller ve tam tahıllar ile kan şekeri arasında bağlantı bulunduğunu ortaya çıkardılar.

Tansiyon ve Kolesterol Düşürerek Kalp Sağlığını Koruyabilir
Mükemmel besin profilleri sayesinde filizlenmiş tahıl ve bakliyat tüketmek kalbiniz için iyi olabilir. Aslında, 19 yıl boyunca 9.632 yetişkinin ardından yapılan bir çalışma, baklagilleri haftada en az dört kez yiyenlerin, onları haftada bir kereden daha az yiyenlere kıyasla% 22 oranında daha düşük koroner kalp hastalığı riskine sahip olduğunu buldu.

Çok Yönlü ve Diyetinize Eklemek Kolay
Genel sağlığı artırabilen temel besinler bakımından zengin olmasının yanı sıra, filizlenmiş tahıllar ve baklagiller de inanılmaz derecede çok yönlü ve diyetinize eklenmesi kolaydır. Çorbalarda, güveçte, dip soslarda ve salatalarda kullanılabilir. Mercimeğin suyunu dökmeyin


Paylaş.

About Author

Comments are closed.