Firik Bulgurunun Sağlık Yararları

0

Buğdayın olgunlaşıp kurumadan elde edilen bir üründür. Buğday başaklarının içinde bulunan taneler olgunlaşıp, sertleşince tam kurumadan rengi yeşildir. Başakların bu döneminde ekin tarlalarından buğday başakları köklerinden 15 cm. üsten kesilerek, desteler halinde toplanır. Bu desteler, sapların tutuşturulmasıyla yakılan ateş üzerinde ütülür.

Bu aşamadan sonra buğday başağı tanelerinin saklı olduğu kılçıklı kısımı ateş üzerinde kavrulur. Kavrulan destenin sapı, buğday başlarından kesilerek ayrılır. Ayrılmış buğday başları kalbur içerisine alınarak, avuç içini bastırarak ovalanır. Buğday tanesi kapçuk içerisinden çıkartılıp rüzgar yardımıyla temizlenir. Geriye kalan kavrulmuş buğday tanelerinin adına firik denir. Farkı koku ve aroması olur. Firik Bulguru Nasıl Pişirilir?

Beslenme ve Yararları
Güç dolu filizlere benzer şekilde, genç firik taneleri tamamen olgunlaştıktan sonra hasat edilen tahıllardan daha fazla besin tutar. 3/4 fincan porsiyon pişmiş firik bulguru (yaklaşık 1/4 bardak pişmemiş tahıl) yaklaşık 130 kalori ve 1 gramdan az yağ içerir. Ayrıca 6 gram protein ve 4 gram diyet lifi sağlar. En önemlisi, önerilen günlük manganez değerinin yüzde 80’ini ve vücudunuzun metabolik fonksiyonlarını destekleyen önemli bir doz B vitamini içerir. Kemik ve kas sağlığı için önemli olan çinko ve demir bakımından da yüksektir. Mercimekli Firik Pilavı Tarifi

Kinoa gibi, firik vejetaryenler ve veganlar için mükemmel bir protein kaynağıdır. Kolesterol ve sodyum içermez ve doymuş yağ içermez. Ayrıca, sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini teşvik eden bir prebiyotiktir. Firik düşük glisemik bir tanedir, yaşlanma ve kalp hastalığına, kansere, tip 2 diyabet ve Alzheimer’a yol açabilen serbest radikallere karşı savaşan lutein ve zeaksantin adı verilen antioksidanlar içerir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.