Folik Asit: Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

0

Her zaman yorgun hissediyor musun? Folik asit eksikliğiniz olabilir. Farkında olmadan, folik asitte beklendiğinden daha fazla insanda eksik. Bu eksiklik, yorgunluğa ve zayıf bir bağışıklık sistemine neden olur. Folik asit birçok sağlıklı gıdada bulunabilir, ancak bu yiyeceklerin hazırlanma şekli o folik asidin ne kadarının yutulduğunu etkileyebilir. Sonuç? Folik asit eksikliği.

B11 Vitamini
Vücut, B11 vitamini olarak da bilinen folik asiti oluşturamaz veya depolayamaz. Yeterince alamazsanız, folik asit eksikliği geliştirmeden önce sadece birkaç ay sürer. Araştırma, popülasyonun yüzde 10-25’inin folik asit eksikliğine sahip olduğunu göstermiştir. Vücutta Folik Asit Eksikliğinin 7 İşareti

Folik asidin faydaları
Vitamin sadece sağlıklı bir bağışıklık sistemi için değil, aynı zamanda sinir sistemimiz için de gereklidir. Folik asit ayrıca kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik eder ve kanınızdaki homosisteini (amino asit) azaltır. Kandaki yüksek homosistein seviyesi ile kardiyovasküler hastalık riski daha fazladır. Son olarak, B11 vitamini hafızayı ve konsantrasyonu arttırır ve yorgunluğu azaltır.

Hassas vitamin
C vitamini ile birlikte, folik asit en savunmasız vitaminlerden biridir. Bu vitaminleri içeren sebzelerin hazırlanması sırasında, yüzde 30 ila 80 oranında kayıp olabilir. Folik asidin azalması, sebzeler ince doğranmış olduğunda da ortaya çıkar. Sebzeleri ne kadar ince kıyarsanız, vitaminlerin kaçması da o kadar kolay olur. Lahana Suyunun Şaşırtıcı Yararları

Belirtiler
İnsanların farkında olması gereken birçok folik asit eksikliği belirtisi var. Belirtilerin bazıları iştah kaybı, anemi, kilo kaybı, yorgunluk, barğırsak bozuklukları ve hatta depresyon. Bu belirtileri fark ederseniz, doktora gidin. Doktor, folik asit eksikliğiniz olup olmadığını veya başka bir şey olup olmadığını belirlemek için basit bir kan testi yapabilir.

İpuçları
Su, sebzelerdeki en büyük vitamin düşmanıdır. Dilimlenmiş sebzeleri asla suya batırmayın.
Hazırlık sırasında mümkün olduğunca az su veya buhar kullanın. Bu sayede en az miktarda vitamin kaybolacak.
Kesilmiş sebzeler satın alıyor musunuz? O zaman tarihlerine dikkat edin. Daha taze, daha iyi olanları seçin.
Buzdolabında çok açık bir sebze torbası bırakmayın. En Sağlıklı Su “Pancar Suyu”

Fırında patatesleri kabukları çıkarılarak pişirin. Araştırmalar soyulmuş patateslerin vitaminleri daha uzun süre koruduğunu göstermektedir.
Pişirme sıvısından bir sos veya sos yapın. Suya karışan vitaminler bu şekilde alınabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.