Fotofobi (ışık duyarlılığı) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0

Fotofobi veya ışık duyarlılığı, ışığın hoşgörüsüzlüğüdür. Güneş ışığı, floresan ışık ve akkor ışık gibi kaynakların tümü, gözlerinizi kısma veya kapatma ihtiyacıyla birlikte rahatsızlığa neden olabilir. Baş ağrıları da ışık duyarlılığına eşlik edebilir.

Işığa duyarlı insanlar bazen sadece parlak ışıktan rahatsız olurlar. Bununla birlikte, aşırı durumlarda, herhangi bir ışık tahriş edici olabilir.

Fotofobiye ne sebep olur?
Fotofobi bir göz hastalığı değildir, ancak gözleri tahriş edebilecek enfeksiyon veya iltihaplanma gibi birçok durumun bir belirtisidir.

Işık duyarlılığı, virüslere bağlı hastalıklar veya şiddetli baş ağrıları gibi doğrudan gözleri etkilemeyen altta yatan hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Daha açık göz rengine sahip insanlar, parlak güneş ışığı gibi ortamlarda daha fazla ışık duyarlılığı yaşayabilir, çünkü koyu renkli gözler sert aydınlatmaya karşı korumak için daha fazla pigment içerir.

Fotofobinin diğer yaygın nedenleri arasında kornea aşınması, üveit ve merkezi sinir sistemi bozukluğu sayılabilir. Işık duyarlılığı ayrıca retina, kontakt lens tahrişleri, güneş yanığı ve refraktif cerrahi ile de ilişkilidir.

Fotofobi tedavisi
Işık duyarlılığı için en iyi tedavi altta yatan nedeni ele almaktır. Tetikleyici faktör tedavi edildiğinde, birçok durumda fotofobi kaybolur.

Işık duyarlılığına neden olan bir ilaç kullanıyorsanız, ilacı bırakma veya değiştirme hakkında reçete yazan doktorunuzla konuşun.

Doğal olarak ışığa karşı hassassanız, parlak güneş ışığından ve diğer sert aydınlatma kaynaklarından kaçının. Açık havada geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü kullanın. Ayrıca, fotokromik lensli gözlük takmayı düşünün. Bu lensler dışarıda otomatik olarak kararır ve güneşin UV ışınlarının yüzde 100’ünü engeller.

Parlak güneş ışığı için polarize güneş gözlükleri kullanabilirsiniz. Bu güneş gözlükleri, su, kum, kar, beton yollar ve diğer yansıtıcı yüzeylerden gelen ışığa neden olan yansımalara karşı ekstra koruma sağlar.

Aşırı bir durumda, özel olarak renklendirilmiş protez kontakt lensler takmayı düşünebilirsiniz. Protez kontakt lensler, göze giren ışık miktarını azaltır ve gözlerinizi rahatlatır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.