Frenk Soğanının 7 Sağlık Faydası

0

Frenk soğanı, basit bir yemeği çok daha lezzetli bir hale getirebilir. Ancak lezzet vermesinin yanı sıra size bir çok sağlık faydası da sunar.

Frenk soğanı, yeşil soğandan daha incedir ve lezzeti de biraz farklıdır. Çorbalara, soslara, balık ve patates yemeklerine, salatalara ve diğer birçok yemeğe eklenebilir.

Frenk soğanını beslenmenize ekleyerek pek çok sağlık faydasından da yararlanabilirsiniz. İşte onlardan bazıları…

Kalp sağlığı
Frenk soğanı, iyi ve kötü kolesterol düzeyleri ile ilişkili olan allisin içerir ve bu organik bileşik aynı zamanda kan basıncını düşürmeye de yardımcı olur. Böylece, ateroskleroz, inme ve kalp krizi riskini azaltır.

Bağışıklık sistemi
Frenk soğanı, kolajen ve beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini açısından zengindir.

Kemik sağlığı
Frenk soğanı, kemik bütünlüğünü ve mineral yoğunluğunu korumak için çok önemli olan vitamin K gibi çeşitli vitaminler ve mineraller içerir. Yeterli K vitamini seviyelerini koruyarak osteoporoz ve artrit riskini düşürür.

Kanser
Frenk soğanı, meme, kolon, prostat, akciğer ve yumurtalık kanserini önlemek için faydalıdır. Bunun dışında, frenk soğanı içinde bulunan antioksidanlar serbest radikallerin aktivitesini azaltmaya yardımcı olur.

Göz sağlığı
Frenk soğanındaki antioksidanlar, katarakt oluşumunu geciktirir, göz sağlığını iyileştirir.

Detoks etkisi
Frenk soğanı, hafif bir diüretik görevi görür ve vücudunuzun detoksifikasyonunu sağlayan antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Sindirim sistemi
Frenk soğanı, bakterilerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan iyi bir antibakteriyel maddedir. Ayrıca, bağırsak verimliliğini arttırarak besin alımını artırır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.