Gebelikte Sabah Kusmalarını Önleyebilirsiniz

0

Bazı kadınlar hamilelikleri boyunca bulantı ve kusma kosunda sıkıntı çekerler. Kadınların yüzde 65’i hamileliklerinin ilk üç ayında kusma yaşarlar.

Gebelik sırasında mide bulantısı ve kusmanın kesin nedeni hala bilinmemektedir. Ancak, hormonların hızlı değişimlerinin kusma ve bulantıya neden olduğu düşünülmektedir.

Semptomlar çok tatsız olabilir ve günlük rutin düzeni engelleyebilir. Ancak bazı yöntemlerle kusma ve bulantıyı azaltmayı sağlayabilirsiniz.

  1. Su yudumlayın

Özellikle hamilelik sırasında, mide bulantısı ve kusmaya karşı en iyi ilaç sudur. Sabahları kalkınca bir bardak su için. Ayrıca, hamile kadın ve doğmamış bebek için su çok önemlidir.

Yatağınızın yanında bir bardak su bulundurun. Uyandıktan sonra küçük yudumlar alın. Midenizin bulanmaması için bir süre daha yatakta yatın.

  1. Zencefil

Zencefil, gebelik sırasında, kusma ile başa çıkmak için en iyi doğal yollardan biridir. Zencefil, sindirim sistemi için iyidir. Bulantı veya kusmaya neden olan midedeki asidik blokların salgılanmasını sağlar.

Ağzınıza küçük bir parça zencefil atabilir veya hazırlayacağınız zencefil çayını içebilirsiniz.

  1. Limon

Limon da gebelik sırasında kusmayı önleme konusunda size yardımcı olabilir. Yatıştırıcı kokusu, bulantı ve kusmayı azaltır, vücudu doğal olarak sakinleştirir. Limonda bulunan C vitamini hem anne hem de bebek için faydalıdır.

Bir bardak suyun içine taze limon sıkın ve biraz bal ekleyin. Güne başlarken sabah bulantıları önlemek için her sabah içiniz.

  1. Nane

Nane gebelik sırasında szabah bulantılarını azaltabilen tek bitkitir.

Sıcak bir bardak suyun içine kurutulmuş 1 tatlı kaşığı nane ekleyin. Üzerine kapak kapatarak 5 dakika demlenmesini bekleyin. Sonra süzün ve isterseniz içine bal ilave edin. Sabah kalktıktan sonra bu çayı içebilirsiniz.

  1. Rezene

Rezene gebelik sırasında kusma ve bulantı için başka bir çözümdür. Sindirime yardımcı olarak kusma ve bulantı hissini hafifletir.

Yatağınızın yanında rezene tohumları bulundurun. Sabahları uyandıktan sonra bir kaç tohumu ağzınıza atarak çiğneyin.

Bir başka yöntem ise; sıcak bir fincan suyun içine bir tatlı kaşığı rezene tohumu ekleyin. 10 dakika demlendikten sonra süzün. isterseniz bal ilave ederek için.

  1. B6 vitamini alımını arttırın

B6 vitamini, birçok hamile kadının sabah bulantılarını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Sabah bulantıları için B6 vitamin takviyeleri alınabilir. Tipik doz 25 mg, günde 3 defadır. Tabi bu takviyeyi almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Ayrıca B6 açısından zengin kahverengi pirinç, avokado, muz, balık, mısır ve fındık gibi yiyecekler yiyin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.