Gece Bacak Kramplarını Önleyen Yardımcı Egzersizler

0

Ağrılı bacak krampları nedeniyle çoğu zaman gecenin bir yarısında uyanıyor musunuz? Uzmanlar, bunu gece bacak krampları olarak adlandırır. Bunların ardında birçok farklı sebep vardır, ancak çoğu zaman birkaç basit egzersizle kramplardan korunabilirsiniz.

Gece bacak krampları, genellikle kramp yapma eğilimi olan baldır kaslarını etkiler. Bununla birlikte, ayak ve uyluk kaslarında da kramplar görülebilir.

Gece bacak kramplarının yol açtığı ağrı şiddetli olabilir. Bu kramplar birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar uzayabilir.

Gece bacak kramplarından kurtulmak için doktora başvuralabilir ya da evde basit egzersizler uygulayabilirsiniz.

Duvar şınavları
Duvar şınavı yapmak, normal şınav yapmak gibidir, ama ayakta yapılır. Duvara yaklaşık 1 metre uzaklıkta durun, ayaklarınız sabit, bacaklarınızı düz tutarak ellerinizi duvara yaslayın ve şınav çekin. 10 ila 12 kez tekrarlayın.

Baldır kaslarını esnetme
Ellerinizi duvara koyun, ayağınızın birini arkada düz, diğerini önde ve dizlerinizi kırarak baldır kaslarınızı gerdirin. Her gerdirme hareketini 30 ila 45 saniye arasında tutun. Sonra diğer bacağınıza geçin.

Ayak hareketleri
Oturun ve her iki bacağınızı da uzatın. Ayaklarınızdan birini dizinize doğru bükün ve 30 ila 45 saniye arasında tutun. Diğer ayakta tekrarlayın. Bacaklarınız için yapabileceğiniz 10 egzersiz

Bacak gerdirme
Ayaklarınızı omuz hizasında açın ve ellerinizi dizlerinizi bükmeden yere koyun. Kalçanız yukarıda, eller ve ayaklar yerde sabit, dizleri bükmeden mümkünse 1 dakika kadar bu pozisyonda durun. İlerleyen yaşlarda diz ağrıları yaşamayın


Paylaş.

About Author

Comments are closed.